Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

W Morsach wręczono odznaczenie państwowe i tytuł Zasłużony dla Miasta Dębicy

Radek Rak, Andrzej Hochołowski, ks. Ryszard Piasecki i Andrzej Rżany odebrali tytuł „Zasłużony dla Miasta Dębicy” w czasie drugiej części dębickich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Natomiast dr Lucynie Samborskiej Złoty Krzyż Zasługi w uznaniu za działalność na rzecz ochrony zdrowia oraz rozwoju medycyny wręczył Marcin Warchoł Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Farmaceutka odebrała medal przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na wniosek Ministra Zdrowia. Dr Lucyna Samborska została doceniona za działalność na rzecz ochrony zdrowia i rozwoju medycyny w Polsce. Gratulacje wyróżnionej oprócz ministra Marcina Warchoła, złożył burmistrz Mariusz Szewczyk.

W czasie uroczystości tytułem „Zasłużony dla Miasta Dębicy” uhonorowany został Radek Rak. Pochodzący z Dębicy pisarz fantastyki, autor m.in. „Kocham Cię, Lilith”, „Puste niebo”, „Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, laureat Nagrody Literackiej ,,Nike”,  z wykształcenia lekarz weterynarii. Odznaczenie wręczył pisarzowi Józef Sieradzki, przewodniczący Rady Miejskiej a gratulacje złożył burmistrz Mariusz Szewczyk.

Następnie pamiątkowy medal odebrał Andrzej Hochołowski, emerytowany pracownik TC Dębica, który zarówno w swojej pracy zawodowej jak i społecznej odznaczał się szczególnym zaangażowaniem. W ciągu kilku dekad odejmował szereg działań, które służyły społeczności lokalnej Dębicy.

W gronie zasłużonych znalazł się również Andrzej Rżany – polski bokser, uczestnik Igrzysk Olimpijskich, wielokrotnie odznaczony za swoje wybitne osiągnięcia sportowe oraz promocję boksu. 

Jako ostatni odznaczenie odebrał ks. Prałat Ryszard Piasecki, wieloletni proboszcz najstarszej dębickiej parafii pw. Św. Jadwigi, kapelan środowiska Armii Krajowej, inicjator patriotycznych i religijnych wydarzeń.

Na zakończenie uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie wraz z kapelą. Artyści zachwycili skocznymi krakowiakami i polkami, szlacheckimi mazurami i dostojnymi polonezami. Członkowie kapeli z kolei wprowadzili widownię w atmosferę zadumy i wzruszenia m.in. dzięki utworowi „Biały Krzyż”.   

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.