W planie budowa obwodnic Brzostka i Pilzna

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił w sobotę gotowość do realizacji programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na liście znalazła się m.in. obwodnica Brzostka i Pilzna. Planowana data ogłoszenia przetargu to IV kw. 2022 roku.

Obecnie trwają prace przygotowawcze mające na celu wybór potencjalnych wariantów przebiegu obwodnic w ciąg dk 73. Oprócz tego planowana jest równolegle przebudowa drogi krajowej nr 73 pomiędzy Pilznem a Jasłem.

Na stronie internetowej ministerstwa czytamy również, że celem budowy obwodnicy Pilzna jest wyprowadzenie z miasta ruchu, jaki koncentruje się z kierunków wschodniego i zachodniego (droga krajowa nr 94 i autostrada A4) oraz w kierunku południowym. Przebieg dk 73 łączy korytarz transportowy dk 94/A4 z drogą krajową nr 28 stanowiącą główny kręgosłup komunikacyjny południowej części województwa podkarpackiego i małopolskiego. Dzięki realizacji obwodnicy ruch tranzytowy powinien się znacząco zmniejszyć w centrum miejscowości.

Dzięki realizacji obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg w Jaśle. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na osi północ-południe.

Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Źródło: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-budowy-100-obwodnic

Podziel się z innymi
0Shares
0 0