W Siedliskach Bogusz odbudowują pomnik Włodzimierza Bogusza zabitego podczas Rzezi Galicyjskiej

Mogiła Włodzimierza Bogusza zabitego podczas Rzezi Galicyjskiej
Z lewej strony stara mogiła z 1860 roku, z prawej odbudowywana obecnie mogiła (2020)

W 1860 roku, 14 lat po Rzezi Galicyjskiej podczas której z ręki Jakuba Szeli i jego ludzi wymordowani zostali przedstawiciele ziemiaństwa m.in. Boguszowie, właściciele Siedlisk i Smarżowej z inicjatywy i fundacji Ludwiki z Boguszów Gorayskiej, ówczesnej właścicielki Siedlisk wybudowana została gotycka kaplica dla upamiętnienia ofiar które straciły życie podczas rabacji. Obok kaplicy wzniesiono mogiłę zamordowanego podczas rzezi w 1846 roku Włodzimierza Bogusza. Dziś mogiła ta mocno nadszarpnięta zębem czasu jest odbudowywana.

Odbudowywana mogiła Włodzimierza Bogusza na cmentarzu w Siedliskach Bogusz
fot. OSP Siedliska Bogusz

W tym roku minęła 174. rocznica Rzezi Galicyjskiej i 160. rocznica wzniesienia w Siedliskach Bogusz z fundacji Ludwiki Gorayskiej kaplicy upamiętniającej ofiary rzezi oraz zlokalizowanej obok niej mogiły – pomnika Włodzimierza Bogusza, właściciela Siedlisk. Upływ czasu sprawił, że mogiła na siedliskim cmentarzu zaczęła się rozpadać i aby ją zachować władze Brzostka wraz ze strażakami z OSP Siedliska Bogusz rozpoczęły jej renowację-odbudowę pod okiem konserwatora zabytków.

Mogiła Włodzimierza Bogusza wzniesiona w 1860 roku

„Fundusze na renowację, a właściwie odbudowę mogiły – pomnika Włodzimierza Bogusza, który został zakłuty w stajni przez ludzi Szeli podczas rzezi galicyjskiej pochodzą m.in. z kwesty jaka odbyła się w roku ubiegłym podczas Wszystkich Świętych. Przy odbudowie, która ma miejsce pod okiem konserwatora zabytków bardzo mało wykorzystujemy materiału ze starego pomnika, ponieważ tamten w znakomitej większości był wypłukany prze wodę. Na nowy pomnik wróci oczywiście tablica, krzyż i widły, które były charakterystycznymi elementami starego pomnika. Elementy te są obecnie odnawiane” – mówi Wojciech Staniszewski, burmistrz Brzostku.

Wśród planów burmistrza Wojciecha Staniszewskiego jest także odnowienie domu ludowego w Siedliskach i utworzenie w nim izby muzealnej poświęconej Rabacji Galicyjskiej.

„W 2018 roku, w kampanii przedstawiłem pomysł, żeby właśnie coś związanego z rabacją zrobić w Siedliskach. Pomysł był taki, żeby odnowić dom ludowy i tam zrobić jakąś interesującą formę muzealną, a Siedliska najbardziej się nadają, bardziej niż Smarżowa” – dodaje Wojciech Staniszewski.

Kaplica upamiętniająca ofiary rzezi Galicyjskiej w Siedliskach Bogusz

Na kaplicy znajduje się tablica z napisem: „Ku wiecznej pamięci Stanisławowi z Ziemblic Boguszowi, Wiktorynowi, Nikodemowi, Włodzimierzowi i Tytusowi Boguszowi, Zabierowskiemu, Pohoreckiemu, Bilińskiemu, Kalicie, Kleinowi, Stradomskim, Gumińskiemu, Pieszczyńskiemu, Roskosznemu, Piotrowskiemu, Olszańskiemu, Kaczkowskiemu, Powornickiemu w dniu 20 lutego 1846 roku z tego świata boleśnie zeszłym a tu pochowanym Ludwika z Boguszów Gorayska tę kaplicę postawiła 1860 r.”

O Smarżowej, Siedliskach Bogusz, Jakubie Szeli i rzezi galicyjskiej przeczytać można w nagrodzonej 4 października Literacką Nagroda Nike 2020 powieści Radka Raka „Baśń o wężowym sercu … ” .

Fragment powieści można przeczytać : TUTAJ

Przeczytaj także: Radek Rak zdobywcą Nagrody Literackiej Nike 2020 !!!

Podziel się z innymi
0Shares
0 0