Władysław Chorąży z odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Podczas wczorajszych obchodów święta 3 Maja w DK “Mors” wręczona została także Odznaka Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymał ją  Władysław Chorąży, właściciel księgarni “Bibliofil” w Dębicy, który od 67 lat pracuje w zawodzie księgarza i aktywnie działa na rzecz upowszechniania czytelnictwa. 

Uzasadnienie wniosku o przyznanie odznaczenia:
“Pan Władysław Chorąży jest najstarszym aktywnym zawodowo księgarzem w Dębicy, prawdopodobnie też w województwie Podkarpackim i w Polsce. Mimo skończonych 90 lat Pan Władysław Chorąży każdego dnia od poniedziałku do soboty spędza kilka godzin w księgarni, gdzie oprócz prowadzenia wszystkich bieżących spraw związanych z jej funkcjonowaniem, ciągle jest kompetentnym doradcą klienta w wyborze odpowiedniej literatury. Znają go wszyscy związani z regionem dębickim. Dla wszystkich, również tych którzy wyemigrowali i tylko czasami przyjeżdżają odwiedzić Dębicę jest człowiekiem który jest księgarzem „ od zawsze „ i z którym warto zamienić słowo.
Pan Władysław Chorąży jest też zapewne księgarzem który może poszczycić się jednym z najdłuższych jak nie najdłuższym stażem pracy w branży księgarskiej w Polsce. Od 1952 roku do dnia dzisiejszego Pan Władysław Chorąży związany jest z sektorem księgarskim, który jest tak ważny dla upowszechniania kultury polskiej. Pracuje w księgarni już 66 lat. Ciągle ma niespożytą siłę i chęci do pracy. Księgarnia, jest jego drugim domem gdzie ma możliwość spotkań, rozmów z innymi ludźmi. Nigdy nie należał do żadnej partii.
W księgarni, której Pan Władysław Chorąży jest obecnie współwłaścicielem, od lat spotykają się osoby różnych pokoleń, gdzie ciągle dyskutuje się nad polską literaturą. W tym miejscu Pan Władysław Chorąży nieustanne promuje lokalnych autorów i artystów, jak też samo miasto Dębica. Księgarnia to miejsce, w którym zarówno lokalna jak i polska kultura są wzmacniane. Właśnie ten fakt jest powodem, dla którego Pan Władysław Chorąży zasłużył na odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.