Wypadek w Witowicach Dolnych w którym zginął ks. Piotr Pławecki – informacja PSP w Nowym Sączu

2 grudnia około godziny 16.08 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Łososina Dolna oraz OSP Rożnów zadysponowane zostały do działań w Witowicach Dolnych.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w wypadku brały udział dwa samochody osobowe oraz samochód ciężarowy. Samochodami podróżowali sami kierujący. Na miejscu był patrol Policji oraz karetka Pogotowia ratunkowego, której załoga zajmowała się poszkodowanym, zakleszczonym w samochodzie Skoda. Pozostali kierujący nie uskarżali się na żadne dolegliwości.

Na miejsce działań przybyły zastępy OSP Czchów i Jurków z powiatu brzeskiego. Zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej, droga była całkowicie zablokowana. Samochody Skoda oraz Volkswagen znajdowały się częściowo na pasie jezdni, częściowo na poboczu w kierunku Nowego Sącza. Samochód MAN blokowały dwa pasy ruchu. Samochody osobowe oddalone były od samochodu ciężarowego kilkadziesiąt metrów. Z samochodów nastąpiły wycieki płynów eksploatacyjnych. Na jezdni w promieniu kilkudziesięciu metrów znajdowały się pozostałości po wypadku. Samochód Volkswagen wyposażony w instalację LPG.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu terenu a następnie przy użyciu narzędzi hydraulicznych uwolniono i ewakuowano poszkodowanego z samochodu przy  wykorzystaniu noszy typu „deska”. Dalsze działania polegały na przekazaniu kierującego Skodą załodze karetki. Ze względu na pewne oznaki śmierci załoga karetki odstąpiła od dalszych czynności. Odłączono klemy akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz  zabezpieczono miejsce zdarzenia taśmą ostrzegawczą. Na miejsce przybył zastęp JRG Brzesko. Zastępy z powiatu brzeskiego oraz OSP Rożnów zakończyły działania. Kierujący samochodem Volkswagen oraz MAN zostali przebadani przez załogi karetek. Kierujący Volkswagenem pozostał na miejscu zdarzenia, natomiast kierujący samochodem ciężarowym został zabrany do szpitala na badania. Na miejsce działań przybył Prokurator, biegły sądowy oraz osoby funkcyjne Policji.

Po zakończeniu działań dochodzeniowych Policji pracownicy zakładu pogrzebowego zabrali ciało denata z miejsca zdarzenia. Pozostałości po wypadku usunięto z jezdni i przekazano Pomocy drogowej, która zabrała uszkodzone pojazdy z miejsca zdarzenia. Zasypano wyciekłe płyny eksploatacyjne sorbentem, doczyszczono dokładnie jezdnię. Na miejsce działań przybył przedstawiciel GDDKiA. Na miejsce została zadysponowana piaskarka. Policja przywróciła ruch w obydwu kierunkach. Działania strażaków trwały ponad sześć godzin.

źródło: PSP w Nowym Sączu 

Podziel się z innymi
0Shares
0 0