Wystawa “Ku pamięci miejsc wojną naznaczonych”

W najbliższy czwartek, 29 sierpnia w CKiP w Żyrakowie (dworek)  zostanie otwarta wystawa pt. “Ku pamięci miejsc wojną naznaczonych”. Wystawa jest pokłosiem warsztatów fotograficznych, których celem było uwiecznienie miejsc związanych z II wojną światową, okupacją  i ludzi, którzy wówczas zginęli lub ryzykując własne życie pomagali innym.

“Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie w ramach projektu organizowało warsztaty fotograficzne, których celem było ujęcie miejsc związanych z II wojną światową. Zdjęcia z tych zajęć będą eksponowane na wystawie.  Dodatkowo będą prezentowane zretuszowane stare fotografie, które będą  głównie dotyczyć osób uhonorowanych tytułem ” Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Będa tam także zdjęcia rodzin, które zostały wymordowane podczas pacyfikacji Wiewiórki czy Bobrowej” – mówi Agnieszka Weryńska – Przybyś z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.
Na wystawie zostaną także przedstawione informacje i opowieści o tragicznych wojennych wydarzeniach z terenu gminy. Zaprezentowane zostaną także m.in. zdjęcia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – rodziny Krzystyniaków z Zasowa i uratowanej przez nich Leoni Gertel.
Otwarcie wystawy zaplanowane jest w dworku w Żyrakowie w najbliższy czwartek 29 sierpnia o godz. 17.00
Więcej o historii Sprawiedliwych z Zasowa można przeczytać w poniższych artykułach :
Rodzina Krzystyniaków z Zasowa 30 lat temu otrzymała tytuł “Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata