Zbliża się 75. rocznica akcji “Burza”

W tym roku przypada 75.rocznica rozpoczęcia Akcji “Burza” i bitwy na Kałużówce. O świcie 28 lipca 1944 r. Adam Lazarowicz “Klamra”, za pośrednictwem kpt. Ludwika Marszałka “Zbroi”, otrzymał rozkaz o akcji “Burza”, zaalarmował żołnierzy i zarządził zbiórki do marszu. O 6:55 wysłał rozkaz alarmowy, a o 9:55 wraz z pocztem i ubezpieczeniem zjawił się na terenie leśniczówki Berdech, w miejscu koncentracji oddziałów II rejonu walki.

Obwód Armii Krajowej Dębica podczas akcji „Burza” został podzielony na trzy rejony walki. Pierwsze zgrupowanie utworzono w okolicach Sędziszowa Małopolskiego i Ropczyc, drugie w rejonie Dębicy, a trzecie w rejonie Pilzna. Najcięższe walki stoczyło zgrupowanie dębickie. Ich apogeum wystąpiło w czasie bitwy na Kałużówce, która rozegrała się 23 – 24 sierpnia 1944. Właściwą bitwę poprzedził całodobowy atak artylerii niemieckiej rozpoczęty rankiem 23 sierpnia 1944 r. Wczesnym świtem 24 sierpnia, oddziały niemieckie uderzyły na obóz II zgrupowania na polanie Kałużówka. Pod dowództwem mjr. Adama Lazarowicza „Klamry” żołnierze 5 Pułku Strzelców Konnych AK kilkakrotnie odparli atak wroga. Po całodniowej walce, w godzinach wieczornych, niemieckie oddziały wycofały się z rejonu polany. Bitwa na Kałużówce, w opinii historyków, należy do największych, choć niedocenionych potyczek Armii Krajowej w Podokręgu AK Rzeszów w okresie „Burzy”.
Co roku w sierpniu na Polanie Kałużówka odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterów akcji “Burza” i bitwy na Kałużówce. Do 2017 roku w uroczystościach co roku uczestniczył major Zbigniew Lazarowicz “Bratek”, syn dowódcy bitwy na Kałużówce Adama Lazarowicza.