Zmarł kapitan Stanisław Garstka

13 maja 2021 r., w wieku 88 lat odszedł na „wieczną wartę” Śp. kapitan Stanisław Garstka. O śmierci kapitana poinformował na swoim profilu na FB Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy.

Garstka Stanisław s. Stanisława po zakończeniu II wojny światowej, nie godząc się na sowiecki dyktat w Polsce, wraz z braćmi Konstantym i Tadeuszem, zaangażował się w działalność konspiracyjną w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej pn. „Orlęta” i „Armia Kresów” działającej na terenie powiatu dębickiego i mieleckiego. Za swoją niepodległościową działalność został aresztowany i osadzony w więzieniach UB, jako kilkunastoletni chłopiec.

Od 1989 r. aktywnie zaangażował się w działalność w Światowym Związku Żołnierzy AK – Środowisku 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy (Okręg ŚZŻAK Tarnów). Przez wiele lat pełnił funkcję członka Zarządu. Za swoją działalność został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Informacje o terminie i miejscu pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie.

Przeczytaj także:
https://ziemiadebicka.pl/w-debicy-odbyl-sie-ogolnopolski-zjazd-ostatnich-rycerzy-rzeczypospolitej/


https://ziemiadebicka.pl/nowe-wladze-szzak-srodowiska-5-psk-ak-w-debicy/

Podziel się z innymi
0Shares
0 0