Zmarł Romuald Lazarowicz, syn płk. Zbigniewa Lazarowicza

Kolejna smutna wiadomość. We Wrocławiu, w wieku 66 lat zmarł Romuald Lazarowicz, syn płk. Zbigniewa Lazarowicza “Bratka” i wnuk ppłk. Adama Lazarowicza “Klamry”.

Romuald Lazarowicz urodził się 11 sierpnia 1953 r. we Wrocławiu. W 1978 r. ukończył bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1979 r. pracował jako archiwista w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Był działaczem opozycji demokratycznej.
Od 1978 r. współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności, następnie był kolporterem i redaktorem “Biuletynu Dolnośląskiego”. Po powstaniu Solidarności był współpracownikiem wrocławskich struktur związkowych.
Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował struktury wydawniczo-kolportażowe RKS, od 13 grudnia do maja 1982 r. był redaktorem naczelny pisma „Z Dnia na Dzień”, następnie współzałożycielem Solidarności Walczącej i pierwszym szefem radia Solidarność Walcząca. Od 2004 r. był członkiem Zarządu Stowarzyszenia Dolnośląska Inicjatywa Historyczna. W 2007 r. za “wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej” – został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. nadano mu Krzyż Solidarności Walczącej.

Śp. Romuald Lazarowicz był częstym gościem obchodów rocznicowych na polanie Kałużówka, gdzie przybywał ze swoim Ojcem – Zbigniewem oraz Rodziną. Troszczył się o przekazywanie pamięci o bohaterach Polski Podziemnej walczących z Niemcami oraz Sowietami. Był osobą bardzo skromną, pracowitą, niestrudzoną w walce o prawdę i godność człowieka.

Pogrzeb Śp. Romualda Lazarowicza odbędzie się 12 sierpnia o godz. 13:00 na Cmentarzu Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

źródło: AK Dębica