Zmarł śp. Ks. dr Andrzej Pękala – kapelan Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy, były proboszcz parafii Krościenko nad Dunajcem i parafii św. Mikołaja w Bochni

Uroczystość pogrzebowa śp. ks. prał. Andrzeja Pękali pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża odbyła się w kościele św. Jadwigi w Dębicy. Fot. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

31 października 2019 roku zmarł śp. Ks. dr Andrzej Pękala – kapelan Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy 1  Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy, były proboszcz parafii Krościenko nad Dunajcem i parafii św. Mikołaja w Bochni. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce wczoraj w kościele parafialnym parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy o godz. 15.00, po której ciało Zmarłego zostało złożone na Starym Cmentarzu w Dębicy.

Ks. Andrzej Pękala urodził się 11 listopada 1936 roku w Mościcach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w 1960 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Wojnicz, Dąbrowa Tarnowska, Mielec – św. Mateusza, Bochnia – św. Mikołaja. W latach 1961-1966 i 1973-1975 podejmował studia specjalistyczne z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem w 1977 roku.

W latach 1979-1992 sprawował urząd proboszcza parafii Krościenko nad Dunajcem, a w latach 1992-1993 sprawował urząd proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni. Od roku 1993 pełnił funkcję kapelana Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy. Ponadto sprawował urzędy wicedziekana dekanatu Krościenko, dziekana dekanatu Bochnia oraz pełnił obowiązki członka diecezjalnej rady duszpasterstwa rodzin, rejonowego duszpasterza akademickiego w Bochni, członka Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej i Kolegium Konsultorów, członka rady programowej Radia Dobra Nowina, adiunkta w Instytucie Teologicznym w Tarnowie, wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamienieckiej na Ukrainie, dekanalnego ojca duchownego w dekanacie Dębica – Wschód, członka V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W 1992 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Ks. Łukasz Niepsuj – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Podziel się z innymi
0Shares
0 0 0