Zmarł Wiesław Gołas – filmowy Tomek z serialu Czterej pancerni i pies

Fot. Mariusz Kubik – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3965952

Dziś rano zmarł Wiesław Gołas, aktor znany między innymi z roli Tomka Czereśniaka w serialu Czterej pancerni i pies. Za miesiąc obchodziłby 91. urodziny.

Jego ojciec, Teofil (1903 – ok. 1942), był ogniomistrzem w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej ukrywał się. Ostatecznie został schwytany przez Niemców.

Przed wybuchem II wojny światowej Gołas uczęszczał do szkoły powszechnej na kieleckim Baranówku, a następnie do Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 1943 wstąpił do Szarych Szeregów. Przybrał pseudonim Wilk. Uczestniczył w akcjach zdobywania broni, a także w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944, podczas nieudanej akcji, został aresztowany przez Gestapo. Trafił do celi, w której wcześniej więziony był jego ojciec.

Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Studia ukończył w 1954 roku. Debiut w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie (1955-1985), Teatru Polskiego w Warszawie (1985-1992). Twórca doskonałych kreacji komediowych, współtwórca Kabaretu Koń, członek Kabaretu Starszych Panów, członek Kabaretu Dudek, wykonawca piosenki W Polskę idziemy autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Występował również w Teatrze Polskim w Warszawie.
Ogromną popularność przyniosła mu rola Tomka Czereśniaka w serialu Czterej pancerni i pies.

Źródło: Wikipedia/Onet

Podziel się z innymi
0Shares
0 0