Next
Previous
Next

Znamy zwycięzców V Plażowego Turnieju Piłki Siatkowej

W dniach 17-18 sierpnia na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu odbył się V Plażowy Turniej Piłki Siatkowej o puchar Wójta Gminy Dębica, Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica oraz Prezesa Dębickiej Akademii Siatkówki „KĘPA”. W tym roku na zawodników czekały dwa nowo wybudowane boiska do siatkówki plażowej, dzięki czemu zawodnicy mieli do dyspozycji łącznie trzy boisko co w znacznej mierze przyczyniło się do sprawnej i bezproblemowej rywalizacji.

W pierwszym dniu turnieju wystartowali uczestnicy w kategorii do 18 roku życia. Tego dnia do rywalizacji przystąpiło łącznie 12 par, w tym 6 męskich i 6 żeńskich, które swoje mecze rozgrywały w systemie brazylijskim, gdzie dopiero po dwóch porażkach zespół żegnał się z turniejem. W początkowej fazie turnieju, mecze rozgrywane były do jednego wygranego seta, a od półfinałów, gdzie rywalizacja wchodziła w decydującą fazę, do dwóch wygranych setów. Od samego startu turnieju zarysowała się znaczna przewaga 4 par, które dość pewnie awansowały do półfinałów. W pierwszym półfinale spotkały się pary: Gabriel Krzanowski/Wiktor Kozubal – Aleksandra Lidwin/Wiktoria Wosiewicz, a w drugim : Paweł Stygar/Piotr Kulikowski – Karolina Hochołowska/Oliwia Woźny. Pierwszy mecz, przyniósł wiele ciekawych akcji oraz wymian, w których oba zespoły musiały wkładać sporo sił, by zakończyć akcję na swoją korzyść. Cały mecz skończył się zwycięstwem pary męskiej 2:0. Drugi półfinał również zakończył się zwycięstwem męskiej pary 2:0, jednak losy tego meczu, mogły potoczyć się na korzyść dziewcząt, którym w obu setach pod koniec zabrakło odrobiny szczęścia. Tym samym w meczu o 3 miejsce mierzyły się pary damskie, zaś w finale rywalizowali panowie. Oba mecze zakończyły się wynikami 2:0. W meczu o brąz, lepsze okazały się Alaksandra Lidwin i Wiktoria Wosiewicz, które wykazały się dużą mobilizacją i wolą walki w każdej akcji. Finał miał zaskakująco jednostronny przebieg, od samego początku para Gabriel Krzanowski/Wiktor Kozubal, narzucili mocne tempo całkowicie dominując w pierwszym secie, druga odsłona początkowo zwiastowała równą walkę, jednak z każdą kolejną akcją, Gabriel i Wiktor powiększali swoją przewagę, odnosząc pewne zwycięstwo w całym meczu, a tym samym wygrywając cały turniej.
Młodzi zawodnicy, którzy powoli wchodzą do zawodowej siatkówki niejednokrotnie oprócz mocnych i efektownych ataków, dawali ponieść się młodzieńczej fantazji, które kilkukrotnie przynosiły zamierzony skutek w postaci zdobytego punktu. Cieszy również fakt, iż przez cały czas trwania turnieju, między zawodnikami panowała przyjazna i luźna atmosfera, która pozytywnie wpływała na zawodników i ich poczucie humoru, a interesujące nagrody dodatkowo motywowały do walki o każdy kolejny punkt.
W drugim dniu turnieju do rywalizacji przystąpili zawodnicy w kategorii OPEN. Po liście zgłoszonych zawodników było, iż obsada turnieju będzie bardzo mocna. Tego dnia do rywalizacji stanęło wszystkie 16 par, które składały się z zawodników na co dzień występujących w różnych klubach siatkarskich m.in.: UKS Kępa Dębica, MOSiR Jasło, KS Błękitni Ropczyce, KS SMS Neobus Niebylec, oraz będący uczestnikami licznych turniejów Grand Prix Piłki Plażowej. Tam samo jak pierwszego dnia, rywalizacja przebiegała w systemie brazylijskim. W pierwszej fazie mecze toczyły się do jednego wygranego seta do 21, zaś od fazy ćwierćfinałowej do dwóch wygranych setów do 15 punktów. Taki system gier powodował, iż bardzo ważne było umiejętne rozłożenie sił na cały turniej. W półfinałach spotkały się pary : Konrad Witek/Maksymilian Gajdek – Kamil Waszczuk/Maciej Opiela oraz Jan Włodarczyk/Kamil Warzocha – Jakub Opoń/Krzysztof Pamuła. Oba półfinały stały na bardzo wysokim poziomie, co przełożyło się na wspaniałe widowisko. W pierwszej parze po kapitalnej grze z obu stron, walki do samego końca, która kosztowała oba zespoły mnóstwo sił, zwycięsko wyszła drużyna Kamil Waszczuk/Maciej Opiela wygrywając 2-0 (21-19. 22-20). W drugiej parze również nie brakowało emocji, pierwszy set po grze na przewagi padł łupem pary Warzocha/Włodarczyk, druga partia to popisowa gra zespołu Opoń/Pamuła, która zastosowała kilka zmian taktycznych, które doprowadziły ich w tej partii do zwycięstwa i tiebreaka. Ostatnia partia toczyła się grą punkt za punkt, jednak w najważniejszym momencie, para Warzocha/Włodarczyk zdobyła pod rząd kilka punktów, osiągając przewagę, której już nie oddała do końca i tym samym zwyciężając w całym meczu 2:1 ( 22-20, 7-15, 15-10). Po kilkunastu minutach przerwy rozpoczął się mecz o 3 miejsce, pomiędzy parami Konrad Witek/Maksymilian Gajdek – Jakub Opoń/Krzysztof Pamuła. Zdecydowanie więcej sił zachowała para Gajdek/Witek, co było widać przy dłuższych akcjach. Małe oznaki zmęczenia dawały znać ich przeciwnikom, co przełożyło się na ich mniejszą skuteczność w obronie. Mimo trudów, byliśmy świadkami kilku spektakularnych akcji oraz obron ostatkiem sił, które sprawiły, iż mecz był przyjemny dla oka. Ostatecznie zwycięsko z tej rywalizacji wyszła para Konrad Witek/Maksymilian Gajdek , 2:0 ( 16-14, 15-12 ) zajmując 3 miejsce w turnieju. Niestety mecz finałowy musiał zakończyć się walkowerem na korzyść pary Jan Włodarczyk/Kamil Warzocha. W wyniku skurczów mięśni jakich po wyczerpującym meczu półfinałowym doznał Kamil Waszczuk, nie był on w stanie kontynuować gry, która mogła przynieść ryzyko odniesienia groźnej kontuzji.
Na zakończenie turnieju organizatorzy turnieju Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica – Krzysztof Lipczyński oraz Prezes Dębickiej Akademii Siatkówki „KĘPA” – Piotr Mazur przygotowali dla zwycięzców w kategorii do 18 roku życia : puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Firmę Olimp Laboratories Sp. z o.o., zaś dla zwycięzców w kategorii OPEN : nagrody finansowe, dyplomy oraz nagrody rzeczowe i suplementy diety Firmy Olimp Laboratories Sp. z o.o.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w turnieju oraz osiągniętych wyników.