Związek Piłsudczyków powstanie w Dębicy. Jego kapelanem został ks. Józef Dobosz.

W kwietniu 2019 roku do ks. Dobosza dotarło pismo od biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, na mocy którego został on powołany na funkcję Kapelana Związku Piłsudczyków na terenie całego Podkarpacia.

„Celami statutowymi Towarzystwa, które również zostały przyjęte w Statucie ZPRP TPJP było: propagowanie czynu i myśli państwowotwórczej Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich na podstawie idei, jakie głosił, patriotyczne wychowanie młodzieży, opieka nad miejscami pamięci narodowej, gromadzenie pamiątek związanych z naszych patronem i czynem niepodległościowym. Jednym z nadrzędnych zadań jest współpraca ze szkołami i młodzieżą oraz organizacjami i stowarzyszeniami kultywującymi tradycje niepodległościowe. ” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Związku Piłsudczyków

Oficjalne struktury Związku nie istnieją do tej pory w Dębicy, ale wkrótce to się zmieni. Po nominacji ks. Dobosz skontaktował się z władzami Związku Piłsudczyków i rozpoczął działania zmierzające do utworzenia struktur tej organizacji na terenie Dębicy.
Prezesem został wybrany dyrektor dębickiego Muzeum Jacek Dymitrowski.
20 sierpnia 2020 roku członkowie tworzonego właśnie w Dębicy Związku Piłsudczyków wyjadą na pielgrzymkę do Częstochowy. Na Jasną Górą przybędą tego dnia delegacje z całej Polski. Podczas niej zostaną nadane stopnie wojskowe, między innymi nowym członkom z Dębicy. Uroczystość będzie miała podniosły charakter. Związkowcy będą w pełnym umundurowaniu, które swoim krojem jest wzorowane na mudurach z okresu gdy w Polsce władzę sprawował Józef Piłsudzki.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0 0