Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Oszukiwał „na kominiarza”, grasował też na Podkarpaciu

image015Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zatrzymali mężczyznę okradającego starsze osoby metodą „na kominiarza”. Pod pozorem sprawdzenia drożności kanałów wentylacyjnych, dostawał się do domów przyszłych ofiar, po czym okradał je z oszczędności i biżuterii.  57-latek łodzianin został zatrzymany przez „kryminalnych” w Gorlicach. Usłyszał popełnione w warunkach powrotu do przestępstwa zarzuty kradzieży, usiłowania kradzieży i oszustwa. Wartość strat oszacowano wstępnie na 6 tysięcy złotych ale już dziś wiadomo, że będą dużo większe, podobnie jak skala wykrytego przez policjantów procederu. Poszukiwany przez sąd dwoma listami gończymi mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.
Dzień dobry jestem pracownikiem firmy , chciałbym sprawdzić u Pani/Pana wentylację– tak lub podobnie, 57-latek zaczynał rozmowę z przyszłą ofiarą.  Podający się za osobę zajmującą się przeglądem drożności przewodów kominowych, był wpuszczany do mieszkań starszych osób.  Potem odwracał uwagę właściciela, prosząc o przytrzymanie pod kratką wentylacyjną w łazience miednicy , a sam w tym czasie plądrował dom pozbawiając jego właściciela kosztowności i pieniędzy. Tylko w okresie  wakacji jego ofiarami w Tarnowie padli mieszkańcy ulic Wita Stwosza, Kołłątaja, Waryńskiego i Szpitalnej. Mężczyzna oszukiwał także swoje ofiary, oferując montaż czujników gazu i pobierając na to konto kilkudziesięciozłotowe kwoty.
Na trop ukrywającego się od dłuższego czasu złodzieja wpadli policjanci z Tarnowa.  57-latek został namierzony i zatrzymany rankiem  w Gorlicach. Całkowicie zaskoczony sytuacją, nie stawiał żadnego oporu. Próbował jednak wprowadzić policjantów w błąd, podając fałszywe dane osobowe. Przeszukujący jego miejsce pobytu policjanci zabezpieczyli ponad 100 tysięcy złotych w gotówce. Z pewnością pieniądze mogą pochodzić z kradzieży w Małopolsce, na Podkarpaciu i w świętokrzyskim, gdzie działał  mężczyzna.   W nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Tarnowie śledztwie usłyszał 5, popełnionych w warunkach recydywy zarzutów. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Śledczy ustalają kolejne ofiary mężczyzny i apelują o zgłaszanie policji podobnych przypadków.
Przypomnijmy, że to nie jedyny w ostatnim okresie przypadek zatrzymania oszustów przez policjantów z Tarnowa.  Końcem listopada w ich rękach znalazła się działająca w Tarnowie, Brzesku, Bochni oraz w województwie świętokrzyskim,  4-osobowa grupa mieszkańców powiatu krakowskiego, podających  się za fałszywych hydraulików.
Aby zapobiec podobnym kradzieżom apelujemy o zachowanie zwiększonej czujności i  rozwagi-  bądźcie Państwo ostrożni
-nie wpuszczajcie do swoich mieszkań nieznajomych
-podczas wizyty  obcych zapewnijcie obecność sąsiada lub innej, zaufanej osoby
-w razie jakikolwiek wątpliwości związanych z wizytą osoby podającej się za pracownika instytucji lub firmy, umówcie się na inny termin, podczas którego nie będziecie sami
-wykonując telefon  potwierdźcie u źródła, czy osoba jest  tą, za którą się podaje  -w razie zagrożenia  lub ujawnienia przestępstwa  jak najszybciej powiadomcie policję
źródło. Tarnowska Policja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.