Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Józef Stec – harcerz, sanitariusz, konspirator, fotograf – dokumentalista – nowa książka Zbigniewa Szurka

szurekPana Józefa Steca poznałem w połowie lat pięćdziesiątych gdy odwiedzał dom moich rodziców. Przyszła żona Józefa Steca pracowała z moją mamą w prewentorium dla dzieci zagrożonych gruźlicą mieszczącym się w byłym dworku w ówczesnej dzielnicy Dębicy – Wolicy – tak rozpoczyna swoją nową pracę Zbigniew Szurek, której bohaterem jest Józef Stec.
Jakiś czas temu na dębickim Rynku postawiono obelisk upamiętniający trzech powieszonych partyzantów. Zbrodni dokonali komuniści, którzy właśnie umacniali swoją władzę a moment ten udokumentował Józef Stec wykonując z ukrycia słynne zdjęcie szubienicy a na nim trzy wiszące ciała. Fotografia dostała się na Zachód. UB szalało szukając autora aż w końcu trafiło na ślad Józefa Steca. Aresztowano w Dębicy i przewieziono do Rzeszowa. Torturowano go podczas śledztwa, ale nie wydał nikogo. Trafił do więzienia. Gdy z niego wyszedł mówił, że wojna dla niego się jeszcze nie skończyła. Mówił to patrząc na ludzi, którzy mordowali i torturowali dębickich patriotów a których władza ludowa chroniła. Nie mógł się z tym pogodzić.
Zostawił po sobie setki zdjęć – z czasów wojny, dokumentując działalność partyzantów w rejonie Dębicy i życie codzienne jej mieszkańców. Z aparatem nie rozstawał się również po wojnie. Do fotografii i informacji do niej dotarł Zbigniew Szurek a efekty jego pracy ukazały się właśnie w formie książki – Józef Stec – harcerz, sanitariusz, konspirator, fotograf dokumentalista. Piękna i ciekawa książka o odważnym człowieku, prawdziwym patriocie.  Niestety wydana w bardzo małym nakładzie dostępna jest tylko u autora.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.