Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Obchody Dnia Chorego w Januszkowicach

aŚwiatowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego w uroczystość Matki Bożej z Lourdes. Został ustanowiony przez bł. Jana Pawła II 13 maja 1992 r. w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na jego życie. Obchody tego dnia za każdym razem przypominają nam o szacunku do człowieka chorego i cierpiącego. Są też okazją do zaakcentowania konieczności zapewnienia chorym dobrej opieki, dowartościowania ich cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej. Ojciec św. Franciszek zaznaczył, że hasło „Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać życie za braci” zachęca nas do naśladowania Jezusa względem cierpiących.
Godność osoby nigdy nie sprowadza się do jej możliwości i zdolności i nie zmniejsza się ona, gdy dana osoba słabnie, staje się niesprawna i wymaga pomocy (…) Pomagajcie jedni drugim z miłością, a doświadczycie pocieszającej obecności Boga. Chrześcijańska i szlachetna postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłem świata – powiedział papież Franciszek po modlitwie Anioł Pański w niedzielę 9 lutego 2014 r.
Obchody tego dnia w naszej miejscowości odbyły się 08 lutego w sobotę. Jak co roku rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Januszkowicach. Podczas koncelebrowanej Mszy Świętej modlono się w intencji ludzi starszych, chorych i cierpiących. Każdy z nich otrzymał obrazek z fragmentami orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. Następnie w Domu Strażaka w Januszkowicach odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego głos zabrali: ks. Prałat Tadeusz Preis, ks. Proboszcz Stanisław Mirek i sołtys Bolesław Pieniądz. W swoich wystąpieniach wspominali współpracę w minionych latach, pomoc w pracach na rzecz parafii i miejscowości. Padły słowa uznania i pochwały pod adresem osób obchodzących święto, obecnych na uroczystości. W wypowiedziach nie zabrakło również akcentów humorystycznych. Wyrazili swoją wdzięczność składając życzenia długich jeszcze lat w zdrowiu. Równocześnie zachęcali do liczniejszego udziału w przyszłym roku. Podziękowali również organizatorom za udostępnienie sali i przygotowanie imprezy. Dzieci szkolne zaprezentowały krótki program artystyczny, na który złożyły się scenki bajkowe pt.: „Kopciuszek”, „
Śpiąca Królewna” i piosenka. Młodzież Szkolnego Koła Caritas wręczyła wszystkim gościom własnoręcznie przygotowane wiosenne kwiaty i złożyła im życzenia. Parafialne Koło Caritas zorganizowało dla wszystkich poczęstunek. Podczas spotkania swoje umiejętności instrumentalno-wokalne zaprezentował zespół muzyczny rodziny Stasiowskich. Wykonawcy wielokroć nagradzani byli gromkimi brawami. Całe spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Mamy nadzieję, że wspomnienia z tego dnia pozostaną na długo w pamięci.

Wanda Jamróz, Jan Palar

źródło.www.brzostek.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.