Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pilzno. Coraz więcej osób korzysta z Centrum Integracji Społecznej

pilznioPo dwóch miesiącach działalności Centrum Integracji Społecznej w Pilźnie podwoiło liczbę uczestników. Do pierwszych 11 osób dołączyło kolejnych 12 uczestników. Idea okazała się trafiać w społeczne zapotrzebowanie, bo zainteresowanie jest ogromne. Chętnych jest ponad dwa razy więcej niż miejsc – podkreśla Ewa Gołębiowska, Burmistrz Pilzna.
Uruchomione z początkiem grudnia ubiegłego roku Centrum Integracji Społecznej to oferta dla długotrwale bezrobotnych i korzystających ze wsparcia Ośrodka Opieki Społecznej. W CIS znajdują zatrudnienie przez półtora roku, skromne, ale stałe wynagrodzenie i ubezpieczenie społeczne, które wliczone będzie do emerytury. Jeśli później nie znajdą zatrudnienia, mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych.
Już pierwszy nabór pokazał, że warto było o to zabiegać. Komisja rekrutacyjna miała nie lada problem, ponieważ liczba chętnych znacznie przewyższała liczbę miejsc. Do udziału w CIS zakwalifikowano najpierw 11 najbardziej wymagających wsparcia osób. Z początkiem lutego dołączyło do nich kolejnych 12 osób. W grupie są zarówno kobiety jak i mężczyźni, przy czym mężczyzn jest nieco więcej. Najmłodszy z uczestników ma 24 lata, najstarszy przekroczył już 60 lat. Skupieni są w dwóch warsztatach: porządkowych i gastronomicznym. Uczestnicy tego pierwszego zajmują się wykonywaniem prac porządkowych na ternie całej gminy. Sprzątają ulice, place i chodniki, a także skwery przydrożne rowy i inne tereny oraz obiekty komunalne. W ramach warsztatu gastronomicznego pomagają w szkolnych kuchniach jednocześnie ucząc się na czym polegają tego rodzaju usługi i jakiego rodzaju warunki muszą być spełnione przy ich świadczeniu.
Praca wykonywana jest przez osiem godzin przez cztery dni w tygodniu. Piąty dzień wykorzystywany jest na reintegrację czyli w praktyce zajęcia z psychologiem, doradcą zawodowym czy innymi specjalistami, którzy mogą pomóc w powrocie na rynek pracy.
Dwumiesięczne doświadczenia pokazują, że warto było. Na zajęciach reintegracyjnych ich uczestnicy radzą sobie już wyraźnie lepiej niż na początku,. A efekty wykonywanej pracy oceniane są dobrze. Samorządowe władze noszą się w tej sytuacji z zamiarem uruchomienia jeszcze kolejnych dwóch warsztatów. – Wniosek w tej sprawie, który trafił do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, jest już po pozytywnej ocenie formalnej. Jeśli zostanie zakwalifikowany do realizacji, to latem tego roku powinny zostać utworzone kolejne dwa warsztaty i liczba miejsc w CIS wrośnie dwukrotnie – mówi Burmistrz Pilzna. Chętnych do ich wykorzystanie raczej nie zabraknie. Do dyspozycji będą pomieszczenia w budynku ośrodka zdrowia w Pilźnie, które wyremontowano w tym celu.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.