Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Informacja o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej na terenie województwa podkarpackiego – stan na dzień 16 maja 2014 r. godz. 4:00

pilznorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrW związku z intensywnymi opadami deszczu na poziomie od 55 do 70 mm za 12 godz. w zlewni górnej Wisłoki, Wisłoka i bieszczadzkich dopływach Sanu oraz na rzece Strwiąż przekroczone zostały stany alarmowe i ostrzegawcze o około 50 do 100 cm. W chwili obecnej obserwowana jest tendencja spadkowa w górnych biegach dopływów Wisłoki

(rz. Ropa i Jasiołka) oraz Sanie i jego bieszczadzkich dopływach (rz. Hoczewka i Osława).
Aktualnie obowiązują alarmy przeciwpowodziowe na terenie:
–        powiatu krośnieńskiego: gm. Dukla, gm. Chorkówka, gm. Miejsce Piastowe, gm. Jedlicze.
–        powiatu sanockiego: gm. Zagórz, gm. Komańcza.
–        powiatu bieszczadzkiego: miasto i gmina Ustrzyki Dolne.
–        powiatu jasielskiego,
–        powiatu dębickiego: gm. Brzostek.
Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują na terenie:
–        powiatu ropczycko-sędziszowskiego,
–        powiatu przeworskiego: gm. Jawornik Polski,
–        powiatu strzyżowskiego.
Najtrudniejsza sytuacja miała miejsce na terenie powiatu bieszczadzkiego
w m. Ustrzyki Dolne oraz m. Krościenko, gdzie gwałtowne opady deszczu spowodowały szybkie przybieranie stanu wód w rzece Strwiąż i potokach górskich, powodując zagrożenie dla osób i domów. W wyniku tych opadów doszło do uszkodzenia ściany bloku mieszkalnego przy ul. Fabrycznej w Ustrzykach Dolnych, który znajduje się w bliskiej odległości od
rz. Strwiąż. Budynek opuściło 70 osób, 30 z nich zostało ewakuowanych i przewiezionych do internatu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych, pozostali udali się do swoich rodzin.
Ponadto częściowo podtopionych i zalanych zostało:
–       12 obiektów w m. Krościenko – ewakuowano łącznie 15 osób do plebanii
w m. Krościenku,
–       4 budynki w m. Ustrzyki Dolne,
–       3 budynki mieszkalne w m. Łodyna.
Starosta bieszczadzki oraz Burmistrz Ustrzyk Dolnych zapewnił artykuły pierwszej pomocy poszkodowanym.
Zalane i podtopione obiekty użyteczności publicznej:
–       Zalanie suteren szpitala SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych na skutek przelania zabezpieczenia z worków z piaskiem, które układało 70 ratowników PSP, OSP, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i personelu szpitala. Szpital funkcjonuje normalnie, nie ma zagrożenia dla pacjentów oraz personelu. Dyspozytorzy czasowo przebywają w zastępczych pomieszczeniach na terenie szpitala, a karetki pogotowia ratunkowego wróciły na swoje stałe miejsce stacjonowania.
–       Sala gimnastyczna Zespołu Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych,
–       Pomieszczenia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych.
W chwili obecnej sytuacja na terenie powiatu bieszczadzkiego stabilizuje się, woda cofnęła się do koryta rzeki. Prowadzone są prace związane z zabezpieczeniem budynków oraz trwa wypompowywanie wody z piwnic. Na terenie działań byli:
1.      Wojewoda Podkarpacki – Małgorzata Chomycz-Śmigielska,
2.      Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP – nadbryg. Bogdan Kuliga,
3.      Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
w Rzeszowie – Piotr Skworzec.
 
Rezerwa powodziowa na zbiornikach:

Zbiornik

Rezerwa

(mln m3)

Dopływ

(m3/s)

Odpływ

(m3/s)

Solina

30,31

725

250

Klimkówka

7,54

275,2

50,0

Besko

4,90

275

51,7

 
W ciągu ostatniej doby na terenie województwa podkarpackiego w wyniku wystąpienia intensywnych opadów deszczu ewakuowanych było łącznie 47 osób (45 osób – powiat bieszczadzki, m. Ustrzyki Dolne i m. Krościenko, 2 osoby – powiat jasielski
m. Krempna). Zalane zostały również 122 budynki oraz 40 km dróg, a straż pożarna interweniowała 660 razy. W działania ratownicze zaangażowanych było 522 ratowników PSP oraz 2600 ratowników OSP. Działania polegały głównie na zabezpieczeniu budynków, umacnianiu wałów, udrażnianiu przepustów, pompowaniu wody z zalanych obiektów, usuwaniu skutków ulewnych opadów deszczu oraz usuwaniu wiatrołomów.
Ponadto w Dębicy trwają poszukiwania mężczyzny, który około godz. 19:30 został wciągnięty do kanału burzowego. W skutek intensywnych opadów deszczu kanał ten był do połowy wypełniony wodą. Miejsce zdarzenia oddalone jest o około 600 m od rz. Wisłoki. Na miejsce zdarzenia zadysponowani zostali strażacy z grupy wodno-nurkowej.
W dniu dzisiejszym na terenie województwa podkarpackiego, do godzin południowych, prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym – suma opadów od 5 mm do 10 mm, w dalszej części dnia możliwe przejaśnienia.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.