Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

NOC MUZEÓW JUŻ ZA NAMI

DSC_6234 ZDJĘCIE NOC MUZEÓWZ 17 na 18 maja bieżącego roku przypadała XI Międzynarodowa Noc Muzeów – ogólnoeuropejska impreza kulturalna, podczas której muzea, galerie i instytucje kultury otwarte są w godzinach wieczornych i nocnych.
Głównym celem Nocy Muzeów, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i publiczności.  Muzea udostępniają swoje zbiory bezpłatnie, przygotowują również wiele dodatkowych atrakcji dla zwiedzających.
Działająca przy Górze Śmierci Ekspozycja historyczno – dydaktyczna, jak co roku, włączyła się w tą międzynarodową akcję. Ekspozycję można było bezpłatnie obejrzeć aż do samej północy. Zwiedzający mieli możliwość wysłuchania relacji byłych więźniów obozów pracy przymusowej oraz oryginalnego komunikatu radiowego z 1 września 1939 r. o wybuchu II wojny światowej. Udostępniono również filmy dokumentalne dotyczące historii więźniów obozów pracy przymusowej w Pustkowie, a także film o życiu i działalności społecznej wyjątkowej osoby – Księżnej Heleny Jabłonowskiej – patronki ECPiP, która uratowała od śmierci wielu więźniów Pustkowskich obozów pracy.
Mimo niepogody nocne zwiedzanie Ekspozycji cieszyło się sporym powodzeniem. Na wędrówkę z historią przy świetle księżyca skusił się także Wójt Gminy Dębica,
w towarzystwie panów Piotra Żybury, przewodniczącego Rady Gminy oraz Marcina Ciszka, Dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica.
W majową „noc muzealną” Ekspozycję zwiedziło ponad 100 osób.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.