Uczniowe z Czarnej Mistrzami Podkarpacia

czarnaPuchary, medale i nagrody trafiły wczoraj do rąk finalistów wojewódzkiego 37. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół gimnazjalnych. W zawodach zorganizowanych w Jaśle o zwycięstwo walczyły trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne powiaty i miasta na prawach powiatu Podkarpacia. Pierwsze miejsce w turnieju wywalczyli uczniowie z regionu dębickiego, którzy zostali mistrzami województwa w kategorii szkół gimnazjalnych.
Finał wojewódzki turnieju jest eliminacją Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym o zasięgu ogólnopolskim. Ma on na celu przede wszystkim podnoszenie wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie wśród dzieci bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze.
Wczoraj do Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle przyjechali zwycięzcy eliminacji powiatowych i miejskich z terenu naszego województwa. Łącznie do rywalizacji stanęły 23 zespoły. Turniej składał się z trzech części: teoretycznej, praktycznej i konkurencji dotyczącej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W pierwszej kolejności zawodnicy mieli okazję wykazać się znajomością  przepisów ruchu drogowego. Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 25 pytań, obejmujących zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych oraz rowerzystów, znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym, jak również pomocy przedmedycznej. Następnie uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności pokonując rowerem specjalnie przygotowany tor przeszkód. W ostatniej odsłonie finału zawodnicy rywalizowali w  zakresie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Każda drużyna musiał pokazać jak prawidłowo należy pomóc osobie poszkodowanej i opatrzyć jej rany. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody nie rozegrano konkurencji jazdy rowerem  po miasteczku ruchu drogowego w warunkach zbliżonych do rzeczywistego ruchu.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał sędzia główny turnieju podinsp. Waldemar Pieniowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Komisja sędziowska, w skład której weszli m.in. policjanci z komendy wojewódzkiej kom. Grzegorz Kiebała i  podkom. Renata Mazan oraz jasielskiej drogówki  asp. sztab.  Andrzej Zajdel i sierż. sztab. Grzegorz Smagacki, oceniała poszczególne konkurencje, a uczniowie zdobywali punkty zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej.
Po wielu godzinach zmagań wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce w turnieju wywalczyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Czarnej (powiat dębicki). Będą oni reprezentować nasze województwo na etapie ogólnopolskim. „Złota” drużyna, która wystąpiła w składzie: Kacper Wośko, Maciej Para, Tomasz Kutrzeba, opiekun Jerzy Ostręga, pokonała konkurentów po bardzo wyrównanej rywalizacji. Tylko jeden punkt mniej w klasyfikacji końcowej zdobyli reprezentanci Gimnazjum Publicznego w Iwoniczu (powiat krośnieński). Trzecie miejsce na podium przypadło uczniom Gimnazjum Publicznego w Hucie Krzeszowskiej (powiat niżański). Najlepszym zawodnikiem turnieju  został Jan Rudek z Gimnazjum Publicznego w Iwoniczu.
Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. W imieniu Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji uczestnikom, ale także ich opiekunom i organizatorom gratulacje złożył Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podinsp. Zdzisław Sudoł. W uroczystym zakończeniu turnieju i rozdaniu nagród udział wziął również inspektor Andrzej Wędrychowicz, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle, który pogratulował zawodnikom umiejętności oraz znajomości przepisów ruchu drogowego, a zwycięzcom życzył powodzenia i sukcesów w finale ogólnopolskim.
Źródło. Podkarpacka Policja
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.