Rozszyfrować Edwarda Brzostowskiego – czyli co to jest „śtreka”?

IMG_5445Byli pracownicy Edwarda Brzostowskiego  opowiadają ciekawe historie dotyczące tego jak funkcjonował Igloopol.  – Kiedyś wezwał mnie dyrektor Brzostowski do siebie i przekazał odręcznie zapisaną przez siebie kartkę  z hasłem „wykonać” – mówi jedna z byłych pracownic Kombinatu.  Sęk w tym, że nie umiałam przeczytać co tam było napisane.
-Edward generalnie swoje polecenia przekazywał ustnie tzn. wzywał delikwenta do siebie do gabinetu i tam udzielał mu ojcowskich wskazówek co trzeba zrobić – opowiada nasza rozmówczyni -Jeśli się nie zrobiło tego co oczekiwał szef można było stracić pracę. Mnie Edward wyrzucał ze trzy razy, ale jak potem ochłonął to zmieniał zdanie i dzięki temu dalej miałam zatrudnienie. Pewnego razu wezwał mnie do siebie wręczając kartkę z hasłem „wykonać”. Rzuciłam okiem na pismo i zdębiałam – tego nie dało się odczytać. Poprosiłam koleżanki z jednego z biur – i one nie potrafiły. Po kilkunastu minutach pół biurowca usiłowało rozgryźć co napisał szef i nikomu się nie udawało. Wreszcie któryś z kierowców odszyfrował, że tam pisze aby zaorać jakieś pole nad – rzeką? Z tym, że tam było  napisane „śtreką”.  Co to jest ta śtreka – pytałam i nikt nie wiedział. Wreszcie jeden z mieszkańców Straszęcina wyjaśnił, że w lokalnej gwarze ” śtreka” to nie rzeka tylko nasyp kolejowy, tory. Szefowi chodziło o zaoranie pola leżącego w Straszęcinie, obok torów kolejowych. odpowiednie polecenia poszły do traktorzystów i pole został zaorane.
Brzostowski pochodzi ze Straszęcina i słowa „śtreka” używał jeszcze jako burmistrz Dębicy. W czasie gdy planował rozszerzenie granic miasta na drugi brzeg Wisłoki mówił, że nowe granice miasta powinny sięgać do „śtreki”. Miejscy urzędnicy jego słowa zapisali jako „rzeka” i tai zapis pojawiał się w oficjalnych dokumentach. I  pewnie dlatego granic miasta nie udało się powiększyć.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.