Previous
Next
Previous
Next

Obowiązkowe odblaski

111111111111111Od dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Według zmian każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza terenem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 złotych. Dotychczas taki obowiązek dotyczył tylko dzieci poniżej 15 roku życia.
Przypominamy, że nowelizacja ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym będzie obowiązywać już od 31 sierpnia br. Nakłada ona obowiązek pieszym poruszającym się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Dotychczasowa ustawa zobowiązywała do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu wyłącznie dzieci do 15 roku życia, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Teraz ustawodawca rozszerzył ten zapis na wszystkie osoby, bez względu na wiek, chyba że poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Taki nakaz nie będzie obowiązywał również w strefie zamieszkania.
Pieszy, który porusza się po drodze o zmierzchu bez odblasków jest mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości około 20 metrów. Natomiast jeżeli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już znacznie wcześniej, nawet z ponad 150 metrów.
Nadchodząca jesień i zima, kiedy zmierzch zapada wcześniej to czas, kiedy piesi są mniej widoczni dla kierujących pojazdami. Policjanci apelują, pieszy nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp poruszający się wzdłuż drogi oraz przechodzący przez jezdnię wyposażony w odblaski jest dobrze widoczny.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.