Dożynki w gminie Dębica

d30Tegoroczne święto plonów tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Sanktuarium  p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie, podczas której poświęcone zostały wieńce przygotowane w podzięce za tegoroczne zbiory. Po zakończeniu uroczystości korowód z wieńcami udał się do Nagawczyny, gdzie nastąpiła dalsza część obchodów Dożynek Gminnych. Przybywających gości oraz grupy wieńcowe powitał Orkiestra Dętą Gminy Dębica oraz sekcje Mażoretek. Po koncercie zgodnie z tradycją oficjalną część Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie Dyrektor CKiB Marcin Ciszek przedstawił Starostów Dożynek: Panią Barbarę Kanię oraz Pana Mirosława Świątka. Starostowie przekazali na ręce Wójta Pana Stanisława Rokosza bochen chleba, który następnie został sprawiedliwie podzielony i rozdany wśród zebranych. Ogłoszone zostały dwa konkursy: „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz konkurs dla KGW „Gmina przysmakami stoi” na potrawę gminną roku 2014.
Podczas część artystycznej zgromadzeni goście mieli okazję podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca „Wisłoczanie” oraz Zespołu Śpiewaczego „Niedźwiedzianie”. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyła się Wioska Zaginionych Zawodów, gdzie zainteresowani mogli spróbować swoich sił w zapomnianych w dzisiejszych czasach rzemiosłach. Miłośnicy Tradycji przygotowali wystawę „Od ziarna do chleba”. Podczas całej imprezy zebrani mieli możliwość skorzystania z licznych atrakcji, dużym powodzeniem cieszyły się stoiska rękodzielnicze i wystawiennicze. Akcję charytatywną na rzecz dzieci chorych na mukowiscydozę z terenu Gminy Dębica przeprowadził Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz ze Stowarzyszeniem Milenium-Brzeźnica 2007. Zebrano ponad 2 tys. zł. O godzinie 17.00 nadszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród we wcześniej ogłoszonych konkursach.
W Konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, Komisja oceniająca w składzie:
Mirosława Jurik
Karolina Jirman
Elżbieta Mastej
Mateusz Smoła
Wyłonili następujące miejsca:
I MIEJSCE
Sołectwo Kozłów – Wieniec przedstawiający Sanktuarium Maryjne.
II MIEJSCE
Sołectwo Nagawczyna – Wieniec przygotowany został przez KGW przedstawiający 4 łuki i krzyż
III MIEJSCE
Sołectwo Pustków – Wieniec przedstawiał orła i przygotowany został przez Zespół Pieśni i Tańca „Wisłoczanie”.
WYRÓŻNIENIA
Sołectwo Kędzierz przygotowało wieniec w formie kwadratu z jednej strony Papież Jan Paweł II z drugiej strony Matka Boska.
Sołectwo Stobierna przygotowało wieniec w kształcie korony.
Sołectwo Braciejowa przygotowało wieniec: kościółek parafialny w Gumniskach.
W Konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich „Gmina przysmakiem stoi”, Komisja oceniająca w składzie:
Wiesław Kania
Marek Mikrut
Tadeusz Szerszeń
Wyłonili następujące miejsca:
I miejsce – KGW Nagawczyna
II miejsce – KGW Zawada
III miejsce – KGW Pustków i KGW Brzeźnica
Fundatorem nagród była Firma PRYMAT (producent przypraw oraz przetworów owocowo-warzywnych w Europie Środkowo Wschodniej). Po oficjalnym wręczeniu nagród i dyplomów, nadszedł czas na długo wyczekiwany koncert Zespołu PIERSI, który zgromadził ponad 6 tys. publiczność. Wszyscy wspólnie śpiewali i bawili się przy największych hitach Zespołu. Wieczór zakończyła zabawa z Zespołem RAGTIME.
Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica serdecznie Podziękowania pragnie złożyć Sponsorom za wielkie wsparcie i pomoc w organizacji tegorocznych wyjątkowych Dożynek Gminnych:
1. Firmie VENTOR ENERGI S.P. z o.o. z Dębicy,
2. Firmie OLIMP Laboratories z Nagawczyny,
3. Firmie BBC Company Czaja i Wspólnicy,
4. Firmie PRYMAT
5. Panu Edwardowi Klabacha.
Zapraszamy za rok!
d32
d9

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.