Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pilzno. Sześciolatki ratują sytuację w szkołach

szesciolatkowie-ratuja-sytuacjeKonieczność utworzenia w tym roku szkolnym dodatkowych oddziałów w dwóch szkołach na terenie Gminy Pilzno to efekt rozpoczęcia nauki przez dzieci sześcioletnie. W sumie w całej gminie do nauki przystąpiło 58 dzieci sześcioletnich.
Coraz bardziej dotkliwy problem niżu demograficznego w tym roku dzięki sześciolatkom udało się nieco złagodzić. Szczególnie odczuwalne jest to w Szkole Podstawowej w Pilźnie. W ostatnich czterech latach były tu 2 lub 3 oddziały klas pierwszych, a maksymalna liczba pierwszoklasistów wynosiła 78 dzieci. W tym roku do klas pierwszych zapisano 101 dzieci, wśród których jest 27 sześciolatków, a liczba oddziałów wzrosła do czterech.
Dodatkowy oddział klasy I utworzono także w Zespole Szkół w Dobrkowie, gdzie do klasy pierwszej zapisano 35 dzieci, w tym 5 sześciolatków. W efekcie w sumie na terenie całej gminy jest dzisiaj 75 oddziałów, podczas gdy w roku ubiegłym było ich 73. Wzrostową tendencję widać zwłaszcza w klasach pierwszych. W tym roku ogółem uczy się w nich 257 dzieci, w roku ubiegłym było ich 180.
Sytuacja mogłaby być jeszcze lepsza, gdyby nie fakt, że o odroczenie spełniania obowiązku szkolnego z powodzeniem starano się wobec 34 dzieci sześcioletnich. Z drugiej strony w trzech szkołach w gminie rodzice zapisali 5 dzieci sześcioletnich nie objętych ustawą, tj. dzieci urodzone w II półroczu 2008 r.
Efektu związanego z edukacją dzieci sześcioletnich nie odczuły szkoły w Machowej i Łękach Górnych, do których nie zapisano ani jednego dziecka w tym wieku.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.