Previous
Next
Previous
Next

Powstała Diecezjalna Komisja Kanonizacyjna

IMG_5771Biskup tarnowski Andrzej Jeż powołał Diecezjalną Komisję Kanonizacyjną. Będzie ona gromadzić świadectwa życia ludzi – świadków Chrystusa. Niekoniecznie muszą to być przyszli kandydaci na ołtarze, ale w niektórych miejscowościach diecezji tarnowskiej są kapłani, osoby zakonne i świeccy, którzy dali świadectwo przynależności do Chrystusa. Może staną się w przyszłości patronami szkół, ulic i placów?  
„Do zadań Komisji będzie należało gromadzenie i archiwizowanie w wydzielonym pomieszczeniu budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie informacji na temat wiernych diecezji tarnowskiej, którzy heroicznością cnót, męczeństwem, wiernością przykazaniom Bożym i kościelnym, akceptowaniem bez strachu woli Bożej, wreszcie świadectwem życia, potwierdzili swoją przynależność do Chrystusa i budowali całe swoje życie na tym wszystkim czego nas naucza  i czego od nas wymaga nasza wiara” – mówi ks. dr hab. Robert Kantor, jeden z członków Komisji.
Po weryfikacji niektórych materiałów może się okazać, że będzie możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Do zadań Komisji będzie należało także  publikowanie stosownych materiałów i propagowanie wybranych postaci.
Przewodniczącym Diecezjalnej Komisji Kanonizacyjnej został ks. dr Ryszard Banach. Tworzą ją także  ks. dr hab. Robert Kantor, ds. dr hab. Janusz Królikowski, prof. UPJPII i ks. mgr Józef Wałaszek.
„Mamy już kilka postaci, ponieważ niektórzy proboszczowie dokumentują w swoich archiwach rożne świadectwa. Teraz mogą one ujrzeć szersze światło” – dodaje ks. Kantor.
Komisja zwróci się do proboszczów, prosząc o wypełnienie ankiety związanej z gromadzeniem informacji o lokalnych bohaterach i świadkach Ewangelii.
Kto posiada świadectwa życia takich osób może się kontaktować z członkami Komisji.
Oprac. Ewa Biedroń

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.