Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny

marsz_plakat2014VI Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie w niedzielę, 12 października ulicami Dębicy. Będzie to główne wydarzenie Dnia Papieskiego w diecezji tarnowskiej.
„Po wspólnej Eucharystii przejdziemy ulicami miasta, by wyrazić Bogu wdzięczność za dar naszych rodzin i każdego przyjętego w nich życia. Będziemy także modlić się w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który w Rzymie podejmie refleksję nad wyzwaniami duszpasterskimi wobec rodzin” – napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż w specjalnym komunikacie do wiernych.
Marsz rozpocznie się od Mszy Świętej sprawowanej w niedzielę o godz. 11.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Eucharystii przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ok. godziny 12.30 uczestnicy przejdą ulicami miasta na Rynek. Tam o godzinie 13.30 zaplanowano piknik rodzinny i koncert zespołu Armia Dzieci. Gościem marszu będzie Mary Wagner – kanadyjska obrończyni życia.
Przygotowaniu Marszu towarzyszył konkurs pt. ”Życie – kocham i szanuję”. Uczestnicy przysłali 143 prace literackie, 180 plastycznych, 84 prace na znaczek – logo marszu, 3 prace fotograficzne i 7 prezentacji multimedialnych. Finał odbył się w czerwcu. Marsz poprzedza także Kongres Rodzin. Spotkania modlitewne i prelekcje potrwają do piątku, 10 października w parafiach samej Dębicy i okolicznych miejscowości.
Marsz odbędzie się w Dniu Papieskim, czyli w niedzielę poprzedzającą 16 października – dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W całej Polsce będzie on przeżywany pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”.
„Chcemy zgodnie z wezwaniem papieża, w roku Jego kanonizacji przypomnieć wołanie Jana Pawła II o świętość. Papież mówił o tym także w Starym Sączu, wzywając rodziny do świętości” – podkreśla ks. Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. W imieniu organizatorów zachęca on także do udziału w Marszu.
„Oby nie było tak, że nasze marsze muszą być później protestem przeciwko czemuś. My mamy jeszcze czas, by pokazać piękno i siłę polskiej rodziny, żeby się tym cieszyć” – dodaje ks. Jan Banach.
W Dniu Papieskim będzie można też pomóc zdolnym młodym ludziom z rodzin o niskich dochodach. Przed kościołami w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na stypendia. W diecezji tarnowskiej, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ma ok. 40 stypendystów. W całym kraju jest ich 2500.
Stypendyści to uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. Pochodzą z małych miasteczek i wiosek. Uczą się w szkołach na terenie diecezji oraz studiują m.in. w Tarnowie, Krakowie i Rzeszowie.
Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych miesięcznie otrzymują 310 zł, a studenci ok. 500 złotych. W tym roku zakończyła się już rekrutacja i trwa jeszcze weryfikacja kilku zgłoszeń.
„Jeżeli ktoś zakwalifikuje się do programu stypendialnego to pomoc w kształceniu może otrzymywać nawet do końca studiów. Nasi stypendyści to osoby wartościowe, pobożne i zdolne. Wielu z nich ma ciekawe zainteresowania – muzyczne i artystyczne. Młodzi angażują się w życie parafii, są też wolontariuszami” – mówi ks. Tadeusz Michalik, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Stypendyści gromadzą się kilka razy w roku na Mszach św. i spotkaniach formacyjnych. W wakacje razem z innymi podopiecznymi Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wyjeżdżają na obozy.
Stypendyści Fundacji także będą uczestniczyć w Marszu dla Życia i Rodziny w Dębicy.
Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie www.marszdebica.pl lub na facebooku. Wszyscy przyjeżdżający mają dotrzeć w pobliże kościoła pw. Miłosierdzia Bożego; parkingi dla autokarów przewidziano później przy dworcu PKS w Dębicy, natomiast dla samochodów osobowych przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego (drogę wskażą kierujący ruchem).
Marsz przygotowuje Komitet Organizacyjny, w który zaangażowali się członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Poradnictwa Rodzinnego oraz stowarzyszeń i ruchów działających w parafiach. Patroni honorowi to: Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Burmistrz Miasta Dębicy Paweł Wolicki. W organizację Marszu zaangażowały się także wspólnoty parafialne, samorządy lokalne oraz różne instytucje i firmy.
Załączniki
Plakat
Mp3 – ks. Jan Banach, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie
Mp3 – ks. Tadeusz Michalik, koordynator diecezjalny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Oprac. Ewa Biedroń

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.