Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

5 lat Domu Seniora w Dębicy

DS 714 listopada br. w Domu Seniora przy ulicy Rzeszowskiej działającego w strukturach MOPS odbyła się uroczystość jubileuszu pięciolecia jego istnienia. Do powstałego jako Filia Nr 1 funkcjonującego już Domu Dziennego Pobytu uczęszczało dotychczas 90 seniorów. Aktualnie spędza w nim czas ponad 40 osób.
Pomysłodawcami powstania w Dębicy Domu Seniora był burmistrz Paweł Wolicki i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Kędzior. Ich zamysłem było zagospodarowanie czasu wolnego starszym mieszkańcom Dębicy, ich aktywizacja i usprawnianie. „Dzięki powstaniu placówki seniorzy mogą wyjść z domu i kilka godzin spędzić w towarzystwie innych ludzi. Są tutaj organizowane imprezy integracyjne, spotkania m. in. z funkcjonariuszami policji na temat bezpieczeństwa osób starszych; dietetykiem i lekarzem, psychologiem i geriatrą” – mówi Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy.
Na co dzień seniorzy mają zapewnione w placówce: wyżywienie, rehabilitację ruchową– ćwiczenia na przyrządach (bieżnia, rower stacjonarny), dostęp do komputera, prasy, filmów i gier oraz opieki specjalistycznej (pracownicy socjalni, opiekunki). Organizowane są imprezy okolicznościowe tj. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Chorego, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Śniadanie Wielkanocne, Spotkanie Opłatkowe i wspólne wyjścia na imprezy okolicznościowe organizowane w mieście. Uroczyście obchodzone są imieniny i urodziny uczestników Domu Seniora, organizowane są zabawy integracyjne wynikające z potrzeb uczestników m.in. zabawy karnawałowe, ostatki, Walentynki, czy Andrzejki. Seniorzy uczęszczający do tej placówki maja możliwość przyjemnego spędzenia czasu i rozwijania swoich talentów. Uczestniczą m.in. w zajęciach malarskich, uczeniu się sztuki haftowania i wyszywania oraz ćwiczą umysł poprzez rozwiązywanie krzyżówek. Seniorzy założyli także Klub Brydżowy, w którym dwa razy w tygodniu spotyka się pięciu pasjonatów brydża.
Od 3 lat dzięki współpracy MOPS ze Stowarzyszeniem Pomocy Ad Astram i pozyskiwanym środkom zewnętrznym seniorzy mają możliwość nauki obsługi komputera, uczą się języka angielskiego, korzystają z zajęć rekreacyjnych m.in. zajęć na basenie i nordic wiking oraz zajęć fotograficznych i florystycznych. Wyjeżdżają na wycieczki m.in. do Łańcuta i Starego Sączu. Uczestnictwo seniorów w życiu kulturalnym zapewniają także wyjazdy do teatru. W tym roku były to spektakle seniorzy zobaczyli m.in. spektakl „Pan Tadeusz” i „Siostrunie”.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.