W dniu 30 października br. w Przedsiębiorstwie Pszczelarskim Apipol – Kraków Spółka z o.o. w Brzączowicach odbyła się konferencja pn. „Rozwój nowoczesnego pszczelarstwa w Systemie – Apipol. Tworzenie nowych miejsc pracy”
Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa pasiecznego może być skuteczną formą walki z bezrobociem, o czym mogli przekonać się uczestnicy konferencji podczas której ,,Program tworzenia nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich poprzez rozwój branży pszczelarskiej w Małopolsce” przedstawił Arkadiusz Kolak, kandydat na radnego Gminy Czarna, który uważa, iż taki program może zostać wdrożony również w naszym powiecie.
Głównym tematem konferencji, zwołanej z inicjatywy Józefa Tomala starosty myślenickiego, była propozycja uruchomienia programu związanego z rozwojem branży pszczelarskiej, skierowanego do 3 grup docelowych: absolwentów szkół wyższych wchodzących na rynek pracy, bezrobotnych, osób z grupy 50+ zagrożonych bezrobociem. Założenia do ,,Programu tworzenia nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich poprzez rozwój branży pszczelarskiej w Małopolsce” przedstawił Arkadiusz Kolak ze Stowarzyszenia „Edukacja dla Przedsiębiorczości”. Program ten zakłada innowacyjne podejście do pszczelarstwa jako działalnosci biznesowej.
Celem inicjatywy podjętej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, we współpracy z Przedsiębiorstwem Pszczelarskim Apipol – Kraków Sp. z o.o. w Brzączowicach oraz Stowarzyszeniem „Edukacja dla Przedsiębiorczości” jest wykreowanie znaczącej liczby nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich poprzez stworzenie ogólnopolskiej sieci pasiek produkcyjnych. Podstawą tworzenia sieci będzie innowacyjna metoda hodowli pszczół, opracowana
i stosowana w praktyce przez firmę Apipol – Kraków, znana pod nazwą „System Apipol”.
Realizowany w kilku etapach program rozwoju branży pszczelarskiej docelowo zakłada utworzenie ok. 200 pasiek na terenie Małopolski. Docelowo program swoim zasięgiem ma objąć wszystkie województwa.
Więcej na temat konferencji http://www.myslenicki.pl/pl/content/view/3548/45/