„Aureola- od Stanisława do Karola” – w TV

Od 29 stycznia w TVP Kraków i od 30 stycznia w Dziecięcym Kanale Telewizji Polskiej TVP ABC będzie można oglądać filmy o najbardziej znanych polskich świętych i błogosławionych z serii „Aureola – od Stanisława do Karola”. Zostały one zrealizowane przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Promyczek z Nowego Sącza i TVP Kraków, dzięki wsparciu i życzliwości wielu ludzi dobrej woli.

 Filmy będzie można oglądać przez kolejnych trzynaście tygodni w każdy czwartek o godz. 19.05 w TVP Kraków i w każdy piątek o godz. 15.40 w TVP ABC.

 „W historii polskiej kinematografii jest to pierwsza taka produkcja adresowana do najmłodszych. Wielu prezentowanych świętych i błogosławionych pochodzi z diecezji tarnowskiej. Serię Aureola zapowiada film o Świętej Rodzinie. W tym odcinku autorzy próbują wyjaśnić dzieciom, co to znaczy, że ktoś jest świętym lub błogosławionym, dlaczego niektórzy są beatyfikowani, a inni kanonizowani i dlaczego tak wielu świętych jest anonimowych” – mówi ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa Promyczek.

 Inspiracją do powstania filmów było historyczne wydarzenie w Starym Sączu, gdzie w 1999 roku, Jan Paweł II kanonizował bł. Kingę na starosądeckich błoniach.

 „Papież mówił w Starym Sączu, by trzecie tysiąclecie było erą ludzi świętych. Dużo o świętych myślałem. W 2008 roku kupiłem licencję filmów o świętych dla dzieci od TV RAI. Zostało tam zaprezentowanych sześćdziesięciu świętych, ale nie było żadnego Polaka. Wtedy zacząłem marzyć o filmach o polskich świętych ” – dodaje ks. Mulka.

 Zdjęcia do serii filmów Aureola realizowano w studiu S 3 TVP Kraków od 7 do 24 stycznia 2014 r. Pozostałe miesiące to etap postprodukcji: montaż, przygotowanie animacji i udźwiękowienie. Formę filmów należy określić jako widowisko sceniczne z udziałem zakonnika Nikodema, któremu towarzyszą dwie lalki mimiczne – Piotruś i Karolinka – oraz pacynka papuga.

 Przygotowania do powstania filmów trwały prawie rok. W pracę zaangażowali się znani artyści. Autorką scenariuszy i dialogów jest Justyna Holm, muzykę do piosenek napisał Dariusz Janus, całość reżyserował Józef Mika, zdjęcia w scenografii Marii i Andrzeja Albinów realizował Jacek Fabrowicz. W rolę zakonnika Nikodema wcielił się Tadeusz Chudecki – aktor scen teatrów warszawskich, a lalki autorstwa Elżbiety Bień animowali aktorzy teatru Groteska z Krakowa.

 W serii zostali zaprezentowani: św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska, św. Kinga, św. Stanisław Kostka, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jadwiga Królowa, św. Brat Albert, bł. Karolina Kózkówna, bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, św. Urszula Ledóchowska, św. Stanisław ze Szczepanowa, bł. Edmund Bojanowski.

 Filmy są również dostępne w formie książeczek z płytami DVD. Więcej informacji w wydawnictwie PROMYCZEK (tel.: 18 443 44 00, 605 060 388) lub na stronie www.filmotekapromyczka.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.