Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Spotkanie kolędników misyjnych z całej diecezji

Ok. 1400 kolędników misyjnych z całej diecezji tarnowskiej przyjechało w sobotę, 10 stycznia, do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k/Limanowej. Było to uroczyste zakończenie tegorocznego kolędowania.
Dzieci przyjechały z gwiazdami i w kolorowych strojach. „Sami chcieliśmy pomóc, by nasi rówieśnicy z krajów misyjnych mogli się uczyć, poznawać Pana Boga, by także mieli się gdzie leczyć” – opowiadali kolędnicy.
Z dziećmi spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż. W homilii, nawiązując do hasła kolędowania „Ma toto ti amolenge!”, czyli „Usłysz płacz dzieci!”, biskup mówił o wielkim pragnieniu zakończenia dziecięcych dramatów, cierpienia i łez. Apelował o modlitwę w tej intencji.
„Przemiana świata, by w nim było jak najmniej niewinnych dziecięcych łez i cierpienia, wiąże się także z konkretnymi uczynkami dobra” – dodał kaznodzieja.
Bp Andrzej Jeż podziękował dzieciom i ich opiekunom za trud kolędniczy i za wszystko, co robią na rzecz misji. „Wasza pomoc poprzez dzieło Kolędników Misyjnych z pewnością przyczyni się do pojawienia się uśmiechu na twarzach wielu waszych rówieśników z krajów misyjnych; przyczyni się do ukojenia ich płaczu i obudzenia radości” – mówił bp Jeż.
Biskup Tarnowski zachęcał najmłodszych, by dzieło Kolędników Misyjnych przedłużyli na cały rok poprzez zaangażowanie w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci.
„Kolędnicy Misyjni mogą bowiem tworzyć w swoich parafiach grupy Dzieła Misyjnego Dzieci i w ten sposób nieustannie, systematyczną modlitwą i ofiarą pomagać dzieciom z krajów misyjnych. To bardzo piękna i wartościowa forma stawania się małymi misjonarzami. Zachęcam do zakładania takich grup w tych parafiach, w których ich jeszcze nie ma. Duch misyjny i zaangażowanie misyjne wydobywa z nas to, co najlepsze, co najszlachetniejsze i uczy bezinteresownej miłości bliźniego” – dodał bp Andrzej Jeż.
Do Dobrej przyjechał ks. Mateusz Dziedzic, tarnowski misjonarz, uwolniony niedawno z rąk rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej. Misjonarz dziękował dzieciom za to co robią dla misjonarzy i dzieci z dalekich krajów.
„Pracując z Bagandou widziałem jak działa szpital wybudowany dzięki pomocy kolędników misyjnych. To Boże dzieło, dużo istnień ludzkich jest tam ratowanych. Pracując ostatnie dwa lata w Baboua realizowałem projekt kolędników misyjnych – pomoc dla przedszkola. Dzieci dostają posiłki, uczą się i bawią. Są tam już dwa przedszkola” – dodaje kapłan.
Podczas spotkania było wspólne kolędowanie, pokaz filmu o misjach oraz finał konkursu na najładniejsze stroje kolędnicze. Zwyciężyła grupa z parafii Szymbark. Trzeba też dodać, że z tej parafii przybyła na spotkanie do Dobrej największa grupa kolędników – aż 76 osób. Ogłoszono też wyniki Konkursu na hymn kolędników 2014. Wygrała parafia pw. bł. Karoliny w Tarnowie. W konkursie na reportaż filmowy z misyjnego kolędowania dla osób przygotowujących kolędników misyjnych w parafiach I miejsce zdobyła s. Marzena Karteczka z par. pw. Imienia Najśw. Maryi Panny w Chomranicach. Wszystkie nagrody wręczył Biskup Tarnowski.
Kolędnicy misyjni pomagali w tym roku swoim rówieśnikom z Afryki, Ameryki
Południowej i Azji. Pieniądze, jakie udało im się zebrać zostaną przeznaczone m.in. na leczenie, dożywianie, edukację i katechizację dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga oraz Indii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Rok temu kolędowało ponad 20 tys. dzieci. Nie ma jeszcze dokładnych danych ile dzieci zaangażowało się w tegoroczne kolędowanie i pomoc swoim rówieśnikom z dalekich krajów, a także ile udało im się zebrać pieniędzy. Informacje na ten temat ciągle jeszcze spływają do Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.