Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

71 rocznica rozstrzelania 54 zakładników obok cegielni w Dębicy

2 lutego 2015 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę rozstrzelania 54 zakładników przy cegielni w Dębicy. Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i politycznych, związków kombatanckich oraz szkół wzięli udział w mszy świętej, a następnie udali się na uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem przy cegielni w Dębicy.

 2 lutego 1944 roku obok dębickiej cegielni doszło do tragicznego wydarzenia. 54 członków ruchu oporu Armii Krajowej zostało rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego niedaleko toru kolejowego. Był to odwet za akcję, w której wcześniej zginęło kilkunastu żołnierzy niemieckich. Ofiarami zbrodni byli więźniowie pochodzący z Rzeszowa, Sędziszowa, Ropczyc oraz Tarnowa. Przywiezieni z Krakowa do Dębicy, związani drutem kolczastym, brutalnie pozbawiono ich życia. Do dziś znane jest tylko 30 imion i nazwisk osób, które zostały rozstrzelane.

Tegoroczna uroczystość zorganizowana została przez Światowy Związek Armii Krajowej z Kołem Terenowym w Dębicy, Burmistrza Miasta Dębicy, Hufiec ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów, Miejski Ośrodek Kultury oraz ks. Jana Krupę proboszcza parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy.

W uroczystościach upamiętniających pamięć zamordowanych udział wzięli: Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca burmistrza Jarosław Śliwa, Jan Warzecha poseł na Sejm RP, radni Rady Miejskiej w Dębicy, Zdzisław Siwula zastępca wójta Gminy Dębica, Piotr Żybura przewodniczący Rady Gminy Dębica, Andrzej Reguła Starosta Powiatu Dębickiego, Danuta Klabacha zastępca przewodniczącego Rady Powiatu, a także ks. Jan Krupa proboszcz parafii pw. M. B. Anielskiej w Dębicy, ks. Józef Wątroba proboszcz parafii Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy. Nie zabrakło również obecności przedstawicieli organizacji kombatanckich: Dębickiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP w Dębicy, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Hufca ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów oraz przedstawicieli policji, straży miejskiej, a także uczniów i nauczycieli dębickich szkół.

 „Społeczność dębicka, co roku, spotyka się tutaj obok cegielni, aby upamiętnić śmierć rodaków, straconych przez hitlerowców 2 lutego 1944 roku i oddać im należytą cześć. Dla nas, dębiczan jest to ważna data. Mówi ona o poświęceniu niewinnych ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Dzisiejszy dzień i to miejsce należy właśnie do nich. Z tragicznych doświadczeń wojny i zagłady naród polski wyniósł jedno: nie ma nic droższego niż ludzkie życie. Nikt, w żadnej sytuacji, nie ma prawa go odbierać. I choć świat do dziś nie wyciągnął wniosków ze straszliwej zbrodni, która się dokonała w XX wieku w sercu Europy, choć słowa – nigdy więcej wojny- nadal niewiele znaczą, musimy pamiętać, że ludzkie życie jest święte. Sytuacja wojny nie powinna mieć już nigdy miejsca. My Polacy bardzo dotkliwie odczuliśmy skutki II wojny światowej. Dlatego też oddając w tym miejscu szacunek i hołd pomordowanym, apelujemy o pokój na świecie. Wydarzenia sprzed 71 lat, mimo upływu czasu, wywołują nadal duże emocje i chęć uczestniczenia w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni. Naszym obowiązkiem jest bowiem pamiętać o swojej przeszłości, jak powiedział brytyjski historyk Norman Davis piszący o dziejach Polski: „Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci” – powiedział podczas uroczystości burmistrz Mariusz Szewczyk.

 O muzyczną oprawę uroczystości zadbała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Świerka, przy akompaniamencie której poszczególne delegacje składały wiązanki kwiatów i oddawały hołd pomordowanym.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.