Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Mariusz Szewczyk. O poszerzeniu granic miasta trzeba rozmawiać z gminami

 

Poszerzenie granic miasta mogłoby ułatwić między innymi działania przeciwpowodziowe. Teraz brzegi Wisłoki w rejonie Dębicy są granicach czterech samorządów.
Poszerzenie granic miasta mogłoby ułatwić między innymi działania przeciwpowodziowe. Teraz brzegi Wisłoki w rejonie Dębicy są granicach czterech samorządów.

Mariusz Szewczyk uważa, że nie da się uniknąć tematu poszerzenia granic Dębicy. – Trzeba jednak na ten temat rozmawiać z sąsiednimi gminami. Ten proces musi przebiegać bezkonfliktowo – mówi burmistrz miasta.
Dębica dusi się w swoich obecnych granicach administracyjnych a nie da się ukryć, że dla wielu mieszkańców poddębickich miejscowości to właśnie miasto jest centrum gdzie żyją, pracują, korzystają z obiektów sportowych i kulturalnych. Koszt ich utrzymania ponosi miasto. Zawierzbie, Straszęcin, Latoszyn czy Nagawczyna to już podmiejskie dzielnice, które pełnią role „sypialni” a ich mieszkańcy w dużej większości funkcjonują w Dębicy.
– Temat poszerzenia miasta będzie powracał i nie da się go ominąć – mówi Mariusz Szewczyk. Trzeba o tym rozmawiać z gospodarzami sąsiednich gmin np. Żyrakowa i Czarnej.
Poszerzenie granic miasta to trudna rzecz dla gmin. Oznacza to zawsze utratę wpływów podatkowych do ich budżetów, zwłaszcza jeśli poszerzenie miałoby się odbyć poprzez przyłączenie mocno zurbanizowanych terenów. Ostatnie poszerzenie granic administracyjnych Dębicy miało miejsce za czasów Edwarda Brzostowskiego. Wywołało to ostry konflikt z gminą Dębicą i wójtem Stanisławem Rokoszem. Gmina straciła na rzecz Dębicy niewielki teren w okolicach Autozbytu. Relatywnie najmniej konfliktogenne mogłoby być przyłączenie terenów niezurbanizowanych, a takich nie brak „za Wisłoką” na terenach gmin Czarna i Żyraków.
-Niczego nie będziemy robić na siłę. Rozwój miasta to proces, którego nie da się zatrzymać a gminy muszę też zrozumieć, że mocna Dębica rzutuje na rozwój całego regionu, w tym również ich gmin – dodaje Szewczyk.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.