Memoriał Smoleński znów oblany farbą. Policja umorzyła postępowanie w sprawie pierwszego znieważenia pomnika.

IMG_8805Przedwczoraj późnym popołudniem nieznany sprawca znów oblał farbą Memoriał Smoleński. Farba pokryła większość część podobizny Lecha Kaczyńskiego i pochlapała tabliczki z nazwiskami osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem. To już drugie takie wydarzenie w Dębicy.
Po raz pierwszy pomnik oblano żółtą farbę blisko trzy miesiące temu. Mimo opublikowana filmów z kamer wideo z przebiegiem zdarzenia sprawca nie został wykryty. Jakość materiału nie była zbyt dobra i nie udało się rozpoznać osoby, która rzuca słoikiem w monument. Wówczas wydarzenie miało miejsce nocą.
Wczoraj doszło do podobnego zdarzenia. Tym razem pomnik został oblany „dokładniej”. Jasno żółta farba pokrywa znaczną część płaskorzeźby przedstawiającej Lecha Kaczyńskiego. Sprawca lub sprawcy wykazali się wyjątkową zuchwałością bo obrzucenia pomnika pojemnikami z farbą dokonali prawdopodobnie za dnia. W czasie gdy ludzie szli lub wracali z pobliskiego kościoła z nabożeństw związanych ze Środą Popielcową.
Sprawca nadal jest nieznany, ale rozmówcy życzliwi idei upamiętnienia ofiar tragedii pod Smoleńskiem sugerują, że policja powinna zwrócić uwagę na osoby związane ze zorganizowaną i bardzo aktywną na portalu Facebook grupą „NIE dla pomnika Lecha Kaczyńskiego w Dębicy”. Nie wykluczone jest także działanie sprawcy na zlecenie osób trzecich. – mówi poseł Jan Warzecha. Będziemy starali się o wzmocnienie monitoringu na Placu Mikołajkowów na którym znajduje się Memoriał Smoleński.
Jestem porażony tym bezmiarem nienawiści jaki dokonuje się w naszym mieście i społeczeństwie – mówi Stefan Bieszczad, jeden z fundatorów Memoriału Smoleńskiego w Dębicy i radny Sejmiku Wojewódzkiego z ramienia PiS. Są dwie Polski. Jedna odwołuje się do etosu patriotycznego, buduje podstawy swego istnienia na pamięci przekazywanej w pokoleniach, wie dokąd zmierza bo chce pamiętać skąd przychodzi. Druga Polska wrzeszczy w amoku o „zimnym lechu”, niszczy pomniki, wyśmiewa symbole, gardzi wszystkim co przez wieki nas kształtowało. W naszym kraju zawsze szanowano zmarłych, tym większy szacunek należy się tym którzy życie stracili w tak tragicznych okolicznościach podążając na groby bestialsko zamordowanych naszych rodaków w Katyniu.
Moment zniszczenia pomnika miał prawdopodobnie miejsce jeszcze za dnia dlatego też z pewnością nagrania będą wyraźniejsze niż z poprzedniego zdarzenia. Dewastacja pomnika została zgłoszona na Policję, , która aktualnie bada nagrania z okolicznych kamer monitorujących.
To już drugi taki przypadek. Poprzednio musieliśmy umorzyć postępowanie, ponieważ jakość zabezpieczonych nagrań z monitoringu była bardzo słaba. Nie pozwalała nawet na ustalenie czy sprawcą była kobieta, czy mężczyzna. Wiadomo jedynie, że ten człowiek działał wtedy w pojedynkę. Tym razem również nie możemy wykluczyć podobnego scenariusza – informowujej sierż. sztab. Jacek Bator z dębickiej policji
Krzysztof Czuchra

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.