Previous
Next
Previous
Next

50-lecie działalności Miejskiego Przedszkola nr 4 w Dębicy

18 marca w Przedszkolu Miejskim nr 4 przy ul. Strumskiego w Dębicy odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 50-lecia działalności tej placówki. W uroczystości uczestniczyli rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola, grono pedagogiczne, dyrektorzy przedszkoli miejskich działających na terenie Dębicy oraz władze miejskie. Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk na ręce dyrektor placówki Wiesławy Buszek złożył gratulacje z okazji jubileuszu oraz wręczył okolicznościowy grawerton. Życzenia i gratulacje dyrektor placówki złożyli także przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Szczepan Mroczek i dyrektor MZO Ireneusz Kozak.
Przedszkole Miejskie Nr 4 w Dębicy położone jest w samym centrum miasta przy ul. Strumskiego (dawniej Manifestu Lipcowego). Budowę przedszkola rozpoczęto w 1963 roku. Jak wspomina ówczesny kierownik budowy Bolesław Węgrzyn ostatnie prace wykonywane były jeszcze w noc sylwestrową do godz. 3 nad ranem 1 stycznia 1965 r.
Parterowy pawilonowy budynek w kształcie litery L powstał na terenie wypompowanego stawu. Otaczał go duży obszar niezagospodarowanej przestrzeni, który częściowo został wykorzystany pod działki warzywne dla mieszkańców pobliskiego osiedla.
27 stycznia przedszkole powitało dzieci, które częściowo przeniesiono z przedszkola przy ul. Kolejowej. Od stycznia do czerwca uczęszczało do przedszkola 105-cioro dzieci przebywających w trzech oddziałach. We wrześniu 1965 r. przedszkole powiększyło się o jeden oddział i liczyło już 140 dzieci, w następnych latach liczba dzieci powiększyła się do 160-ciu.
Opiekę nad nimi powierzono czterem wychowawczyniom pod kierownictwem Marii Mordeckiej. Była ona pierwszą dyrektorką tej placówki przez prawie 23 lata. Maria Mordecka, osoba o niezwykłym talencie organizatorskim, operatywności, zaangażowaniu, dostrzeganiu drugiego człowieka, troszczyła się o dzieci, bo przede wszystkim była nauczycielem-wychowawcą. Stale powtarzała, że „najważniejszą istotą jest dziecko, które nam powierzono pod opiekę”. Swoje życie poświęciła pracy w przedszkolu, stwarzając w nim domową atmosferę dla dzieci, rodziców i pracowników. Za pracę i poświęcenie otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Na zasłużony odpoczynek odeszła mając 67 lat po 43 latach pracy w zawodzie nauczycielki. W jednej z kronik napisała: ”Wiele było momentów wzruszeń, radości i nadziei, że dzieci, które odeszły od nas będą wzorowymi uczniami i swoją postawą w życiu wydadzą świadectwo naszej codziennej pracy wychowawczej. ”
Od roku 1989 funkcję dyrektora w Miejskim Przedszkolu nr 4 pełni Wiesława Buszek. Pod jej kierunkiem placówka kontynuuje dobre tradycje wychowawczo-dydaktyczne oraz nowocześnie rozwija się w różnych dziedzinach, ciągle podejmując nowe wyzwania. Jak podkreślają współpracownicy Wiesławy Buszek jest ona osobą przedsiębiorczą, troskliwą, pełną pomysłów i woli działania. Lubi gdy w przedszkolu dużo się dzieje. Podkreśla, że czuje się w przedszkolu jak w rodzinie stwarzając w nim miłą, rodzinną atmosferę dzięki czemu byli wychowankowie obdarzają przedszkole zaufaniem przysyłają do niego swoje dzieci i wnuki . Obecnie do przedszkola uczęszcza około 100 dzieci. Opiekę nad nimi sprawuje 18 pracowników. W ciągu 50 lat w przedszkolu pracowało ponad 40 nauczycielek i 30 pracowników obsługi. W historię przedszkola wpisały się nazwiska nauczycielek: Józefa Harowicz, Apolonia Tochwin, Teresa Pietrycka, Zofia Stec, Adela Bar, Eugenia Uliszak, Barbara Borowiec, Helena Wójcik, Alicja Bieda, Barbara Krupa i wiele innych .

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.