W dniach 20-22 marca 2015r. w Warszawie odbyła się kolejna, 45, edycja Rajdu Arsenał – nazwanego tak w nawiązaniu do słynnej akcji harcerzy z Szarych Szeregów rozpowszechnionej m.in. dzięki książce Aleksandra Kamińskiego. Zgodnie z wieloletnią tradycją, na rajdzie nie zabrakło dębickich harcerzy.
Rajd organizowany jest przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów w rocznicę słynnej akcji pod warszawskim arsenałem, kiedy to 26 marca 1943r. harcerze odbili z rąk hitlerowców więźniów, w tym Jana Bytnara ps. Rudy. W tegorocznej edycji wzięło udział 1000 zuchów, harcerzy z całej Polski, w tym trzy patrole z 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” i patrol z Prawie 48 Szczepu Dębowego Liścia – w sumie ponad 30 osób.
Dębiccy harcerze dotarli do stolicy pewien czas przed rozpoczęciem rajdu, aby skorzystać z okazji i zwiedzić Warszawę – Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki i wiele innych miejsc. Następnie udali się do swoich baz, gdzie odbyły się pierwsze zajęcia, warsztaty i gry. Dwa dębickie patrole trafiły do bazy mieszczącej się w liceum im. Stefana Batorego – tego samego, do którego uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”.
Główny element rajdu – całodniowa gra miejska, odbył się w sobotę. Grupy harcerzy krążyły po stolicy i realizowały różnorodne zadania zlokalizowane w dziesiątkach miejsc, zarówno tych znanych jak Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Narodowe jak i w nieznanych szerszemu gronu zakątkach Warszawy.
Po zakończonej grze harcerze wzięli udział w kolejnej rundzie warsztatów, a instruktorzy spotkali się w Muzeum Historii Żydów Polskich na konferencji, której celem było wypracowanie wskazówek i rekomendacji do harcerskiego wychowania patriotycznego. Poruszono wątki dotyczące wyzwań dzisiejszej rzeczywistości – rynek pracy, bezpieczeństwo obywateli i państwa, wielokulturowość, pamięć historyczna.
Niedziela upłynęła pod znakiem oficjalnych uroczystości na Placu Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie pod warszawskim arsenałem – miejscem pamiętnej akcji.
Udział dębickich harcerzy w rajdzie był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.