Previous
Next

Oglądajcie „Świat Teatru”

Jeszcze tylko przez kilkanaście dni można oglądać w galerii sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury wystawę pt. „Świat Teatru”. Jej zakończenie przewidziano na 12 kwietnia. Tego dnia, w niedzielę, o godzinie 18.00 odbędzie się przedstawienie jednoaktówki Sławomira Mrożka „Kynolog w rozterce” Sceny Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego w reżyserii Janusza Pokrywki.
Reżyser oraz scenograf tego przedstawienia w jednej osobie tj. Janusz Pokrywka jest również głównym bohaterem wystawy „Świat Teatru” w galerii sztuki MOK. Głównym lecz nie jedynym. Można bowiem na niej obejrzeć prace scenograficzne: Jerzego Szymańskiego, Mikołaja Maleszy, Grażyny Skały, Izy Toroniewicz, Ireneusza Maciejewskiego, Teresy Nowickiej, Elżbiety Oyrzanowskiej i Beaty Klimkowskiej. Bardzo interesującym uzupełnieniem tej wystawy są plakaty teatralne Mieczysława Górowskiego ze zbiorów kierownika Galerii Sztuki Ryszarda Kucaba. Zmarły w 2011 roku (w wieku 70 lat w Krakowie) artysta był wybitnym plakacistą, twórcą zapadających w pamięć prac dla teatrów krakowskich, warszawskich i innych. Kilkanaście z nich wykonał do sztuk wystawianych w Tarnowskim Teatrze za czasów dyrekcji Ryszarda Smożewskiego w latach 70-ych.
Na wystawie „Świat Teatru” można obejrzeć również plakaty Janusza Pokrywki. Jego flirt z teatrem ma głębokie pokłady. Nie są to jedynie plakaty, scenografie, lalki i stroje, lecz także reżyseria. Widzowie w Dębicy widzieli juz w Galerii Sztuki „Dwoistość” spektakl, w którym zagrali studenci Wydziału Sztuki UR. Powstał on w oparciu o fakty z życia i twórczości wybitnego malarza i myśliciela Jerzego Nowosielskiego (notabene pod jego kierunkiem twórca przedstawienia realizował dyplom w krakowskiej ASP).
„Kynolog w rozterce” jest jednym z najwcześniejszych dramatów (powstał w 1962 roku) Sławomira Mrożka. Choć jest to wczesna jednoaktówka, to zdradza wszelkie cechy „mrożkowskiego” teatru: absurdalność, przewrotność, doskonały dialog, ciekawą akcję i … zakończenie, którego nikt się nie spodziewa.
Przypominamy, że finisaż wystawy z zapowiadaną obecnością Janusza Pokrywki i przedstawieniem „Kynologa w rozterce” odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
fot. Andrzej Janiec
źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.