Previous
Next

Rady Osiedlowe na terenie Miasta Dębicy

S0250034Nie 180 osób do powołania Rady Osiedlowej, a 150 – taką propozycję wystosowała Komisja Prawno – Organizacyjna. Przewodniczący komisji Mateusz Cebula zorganizował konferencję prasową w Urzędzie Miejskim w Dębicy po zakończeniu V sesji Rady Miejskiej, aby opowiedzieć o proponowanych zmianach.
Na terenie miasta Dębicy funkcjonuje 11 osiedli, co przekłada się na możliwość utworzenia 11 Rad Osiedlowych. Cztery lata temu ilość osób biorących udział w wyborach wymaganych do powołania rady osiedla w pierwszej turze wynosiła 180, w drugiej 150. W tym roku, zaproponowano zmianę – w pierwszej turze ma to być 150 osób, w drugiej już 120.
„Tak wysokie limity przy głosowaniu spowodują, że w Dębicy nie powstaną rady osiedlowe” – mówili niektórzy radni i osiedlowi działacze.
Jednak obniżenie liczby osób, które będą musiały wziąć udział w wyborach aby powołać radę osiedlową to nie jedyne zmiany, które proponuje Komisja Prawno – Organizacyjna.
„Propozycja, oparta o dotychczasowy układ, zakłada powstanie 10 osiedli, zintegrowanych z podziałem na okręgi wyborcze, dzięki czemu osiedle będzie reprezentowane przez dwóch radnych, wyjątkiem jest Osiedle Słoneczne – będzie miało trzech radnych miejskich ze względu na objęcie trzech okręgów wyborczych i mieszkańcy będą mieli jasność, do kogo zwracać się ze swymi sprawami. Zreorganizowane osiedla będą miały też bardziej wyrównaną liczbę mieszkańców” – powiedział radny i przewodniczący Komisji Prawno – Organizacyjnej, Mateusz Cebula.
Projekt nowej uchwały zawiera utworzenie na terenie Dębicy 10 osiedli: Centrum, Gawrzyłowa – Mickiewicza, Kawęczyn – Pana Tadeusza, Kępa – Wolica, Krakowska – Południe, Krakowska – Północ, Rzeszowska – Południe, Rzeszowska – Północ, Słoneczne oraz Świętosława.
W ostatniej kadencji powstało jedynie 3 rady na 11 możliwych. Nowe zasady mają natomiast dwukrotnie zwiększyć prawdopodobieństwo powstania nowych rad. Zmiany miałyby przyczynić się również do ujednolicenia liczby radnych reprezentujących wyborców. Obecnie liczba ta wynosi od 1 do 5 radnych.
Na konferencji prasowej z udziałem burmistrza miasta Mariusza Szewczyka i jego zastępcy Jarosława Śliwy, która odbyła się 3 marca 2015 roku, poruszony został temat budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski jest ściśle związany z funkcjonowaniem Rad Osiedlowych, bo to właśnie mieszkańcy reprezentowani przez rady będą w tego budżetu korzystać.
„Na pewno mieszkańcy będą mieć kwoty, o których będą decydować, jaka część ma iść na plac zabaw czy na drogę, na chodnik. Chcemy bardziej zaangażować mieszkańców miasta by decydowali o tym co chcieliby zrobić na własnych osiedlach. Budżet obywatelski będziemy sporządzać w marcu, wdrażanie planu tego budżetu zaczniemy w 2015 roku w kwietniu i budżet w 2016 roku będzie Pierwszym budżetem zawierającym zadania do realizacji zaproponowane przez mieszkańców” – powiedział Burmistrz Miasta Dębica, Mariusz Szewczyk.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.