Previous
Next
Previous
Next

Ostatnie pożegnanie księdza Juliana Galasa

Kościół parafialny w Pilźnie zgromadził tłumy osób, które przybyły na ostatnie pożegnanie niezwykle cenionego i szanowanego duchownego – księdza prałata Juliana Galasa. Kapłan zmarł w czwartek w wieku 85 lat. Ksiądz Galas został zapamiętany jako wspaniały spowiednik i gorliwy kapłan.
– Nie mamy żadnych wątpliwości, że do żywych ikon Jezusa Miłosiernego należy zaliczyć zmarłego księdza prałata Juliana. Niewielu znajdziemy kapłanów z diecezji tarnowskiej, którzy mogliby się równać z nim w jego gorliwości jako szafarza Bożego Miłosierdzia w konfesjonale. Był podobny do świętego Leopolda Mandić – powiedział w homilii ksiądz biskup Wiesław Lechowicz.
Ksiądz prałat Julian Galas 5 października 2014 roku otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Pilzno, o czym przypomniała w mowie pożegnalnej burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska.
– Mogliśmy w ten symboliczny, ale i honorowy sposób wyrazić nasze uznanie, podziw i wdzięczność dla świętej pamięci prałata Juliana Galasa, który pozostanie w naszych serca na zawsze – podkreśliła Ewa Gołębiowska.
Z kolei ksiądz prałat Stanisław Kopeć, kolega rocznikowy ks. Galasa przypomniał o talencie muzycznym zmarłego kapłana.
– Razem z chórem przez Ciebie prowadzonym spełnialiście piękną funkcję liturgiczną. Byłeś w tym nie rzemieślnikiem, ale artystą.
Notka biograficzna:
Ksiądz prałat urodził się 3 sierpnia 1930 roku w Stonej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1955 roku w Tarnowie. Posługę kapłańską pełnił w: Przybyszowie, Nowym Sączu i Ropczycach. W 1966 ks. bp Jerzy Ablewicz skierował ks. Juliana Galasa do Pilzna, gdzie przez cztery lata pracował jako wikariusz. W latach 1970-2000 był  proboszczem parafii pw. Św. Jana Chrzciciela. Obdarzonym talentem muzycznym zorganizował 5-cio głosowy chór dziecięcy, który prezentował swoje umiejętności w wielu kościołach. Kładł szczególny nacisk na wychowanie dzieci do I Komunii Świętej. Wniósł duży wkład pracy nad kształtowaniem powołań kapłańskich. Aktywne życie kapłańskie wypełniała mu troska o rozwój kultu religijnego w parafii. Potrafił śmiało wskazywać przejawy zła w życiu społecznym. Zyskał miano wspaniałego spowiednika cenionego nie tylko w gronie parafian, ale i wśród innych rzesz ludzi z regionu. Troszczył się również o piękno prastarej świątyni parafialnej, w latach 70-tych XX wieku przeprowadził renowację budynku kościoła. To również za Jego sprawą został założony nowy cmentarz parafialny na którym została wybudowana kaplica. Ks. Prałat nie będąc pilźnianinem z urodzenia, niemal pół wieku swojego życia oddał posłudze mieszkańcom Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.