Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Humanistyka cyfrowa wobec humanistyki słowa – zaprasza Instytut Kulturoznawstwa KUL

a1Instytut Kulturoznawstwa KUL oraz Roczniki Kulturoznawcze KUL organizują ogólnopolską konferencję z cyklu „Kultura i metoda” pt. Humanistyka cyfrowa wobec humanistyki słowa. Konferencja chce postawić pytanie o istotę humanistyki cyfrowej, jej stosunek do tradycyjnej humanistyki opartej na słowie oraz w konsekwencji pytanie o humanistykę jako taką w czasie ponowoczesnym. Zapraszamy wszystkich badaczy zainteresowanych zarówno możliwością zbudowania nowej humanistyki w oparciu o współczesny postęp technologiczny (obraz, Internet, technika cyfrowa, techniki komunikacji i przekazu danych, etc.) jak i krytyką takiej możliwości z punktu widzenia tradycyjnych badań kulturoznawczych i filozoficznych.
www.kul.pl/humanistyka
Konferencja będzie poruszać następujące obszary tematyczne:
– Możliwość zbudowania humanistyki opartej na wizualności, wirtualności, technikach cyfrowych i komputerowych, neuronaukach.
– Humanistyka cyfrowa jako narzędzie tradycyjnej humanistyki, czy samodzielna dyscyplina?
– Przedstawienie dotychczasowych prób zbudowania humanistyki cyfrowej na gruncie polskim.
– Argumentacje krytyczne wobec cyfryzacji humanistyki: argumentacja aksjologiczna, epistemologiczna, metodologiczna.
– Ocena tendencji poddania refleksji filozoficznej i kulturoznawczej kryteriom naukowym.
– Miejsce liczby i obrazu w tradycyjnej myśli filozoficznej.
– Ponowoczesność jako przestrzeń humanistyki cyfrowej.
– Dziejowa konieczność techniki i nauki jako końca metafizyki i filozofii („Wissenschaft denkt nicht” – Martin Heidegger)
Konferencja odbędzie się w czwartek 23 kwietnia 2015 r.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.