Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

XV Biesiada Literacka w Szkole Podstawowej nr 12 w Dębicy

16 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 12 w Dębicy odbyła się XV Biesiada Literacka – Powiatowy Konkurs Recytatorski dla wychowanków przedszkoli i uczniów szkół podstawowych pod hasłem:
Barwny świat wokół nas – rodzinnie, zdrowo, sportowo ” oraz Konkurs  Literacki im. Jerzego Żuławskiego w setną rocznicę śmierci, temat którego brzmiał „Barwny świat przyszłości”. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa nr 12 oraz Organizacja Odzysku EKO-ŚWIAT. Patronat nad XV Biesiadą Literacką objął  Burmistrz Miasta Dębicy oraz Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty.

 
Biesiada Literacka jest organizowana w  Szkole Podstawowej nr 12  w Dębicy od 2001 roku.  Motto tego spotkania brzmi „ …i na skrzydłach poezji przez bajkowy świat”.
„Początkowo uczestnikami Biesiady Literackiej byli tylko uczniowie „dwunastki”. Rok później grono uczestników zasilili reprezentanci innych dębickich szkół. Biesiada miała formę konkursu recytatorskiego dla uczniów klas I – III i konkursu literackiego dla uczniów klas IV – VI. W ten sposób konkurs zyskał rangę międzyszkolną, a nieco później powiatową.  W każdym  roku zmieniała się też tematyka Biesiady, która dotyczyła m.in. zdrowia, zainteresowań, bezpieczeństwa czy przyjaźni” – mówi Grzegorz Nowacki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy.
Recytacje konkursowe i nadesłane prace literackie  oceniało jury w składzie: Marta Bonarek – Socha,  nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy, Barbara Gruba, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 2 w Dębicy, Beata Sroczyńska, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy i Ludmiła Szewczyk, nauczyciel i pedagog  w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębicy.
W konkursie recytatorskim wyłoniono  najlepszych  recytatorów w każdej z 4 kategorii wiekowych.
Jury oceniając prezentacje 38 uczestników brało pod uwagę: dobór repertuaru, zgodność przedstawionych treści z hasłem przewodnim Biesiady, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. W kategorii dzieci cztero- i pięcioletnich I miejsce przyznano  Gabrielowi Pietruszewskiemu  z Przedszkola Miejskiego  nr 5 w Dębicy, II miejsce Agnieszce Piekarz  z Publicznego Przedszkola w Podgrodziu, III miejsce Filipowi Nyklowi z Miejskiego  Przedszkola  nr 9 w Dębicy, wyróżniono także Klaudie Oszajec z Miejskiego Przedszkola  nr 1 w Dębicy, Wiktorię Zaborowską z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Dębicy i Martynę Jemioło  z  ZS  Publicznego Przedszkola w Pustkowie.  Wśród uczniów klas I,  uczniów sześcio- i siedmioletnich  jury przyznało pierwsze miejsce Antoninie Cioch z SP nr 12 w Dębicy, drugie miejsce Emilii Cabaj  z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Dębicy. Trzecie miejsce zdobył Antoni Lenczowski z SP nr 8 w Dębicy.  Dwa wyróżnienia powędrowały do rąk Aleksandry Rogowskiej z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Dębicy i Wiktorii Tworek  ze SP 11 w Dębicy. Najlepszym recytatorem wśród uczniów klas II i ośmioletnich,  okazał się Dominik Osika  z SP nr 8 w Dębicy, drugie miejsce zdobyła Katarzyna Derlęga z PSP w Zasowie, trzecią nagrodę przyznano Oliwii Święch ze SP nr 12 w Dębicy, wyróżniono także Zuzannę Lech z ZS w Podgrodziu. W kategorii klas III i uczniów dziewięcio- oraz dziesięcioletnich triumfowała Liliana Ostrowska ze  SP nr 9 w Dębicy , drugie miejsce przypadło Zuzannie Szacik z PSP w Zasowie, trzecie zdobył Krystian Jasek z SP nr 8 w Dębicy.
Konkurs Literacki skierowany  był  do uczniów z klas IV-VI. Wśród młodych twórców poezji nagrodzono autorów siedmiu najciekawszych wierszy. W tej kategorii zwyciężyła uczennica Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy Izabela Gierłach. Drugie miejsce przyznano Zuzannie  Blicharz  ze  Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy  oraz Adrianowi Regule ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy. Trzecią lokatę zdobyli Wiktoria Chudy   z Zespołu Szkół w Gumniskach oraz Julia Pyzińska ze Szkoły Podstawowej w Podgrodziu. Ponadto wyróżniono prace Julii Strzałki oraz Jakuba Nowackiego – uczniów  Szkoły Podstawowej  nr 12 w Dębicy.
W etapie powiatowym  XV Biesiady  wzięło udział  12 szkół  i  10 przeszkoli.
Laureaci odebrali nagrody z rąk burmistrza miasta Dębicy Mariusza Szewczyka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy Szczepana Mroczka,  dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty  Ireneusza Kozaka, radnej Rady Miejskiej Katarzyny Rostowskiej-Machnik oraz dyrektora Szkoły Podstawowej nr 12 w Dębicy, Grzegorza Nowackiego. Podczas spotkania uczestnicy konkursu oraz zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie  „Zaczarowany świat bajki”  w  wykonaniu uczniów I klasy pod kierunkiem Agaty Gąsior i  Grzegorza Tomaszewskiego.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.