Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Noc Muzeów w Dębicy

muzeum (2)Setki dębiczan oraz osób przyjezdnych odwiedziło Muzeum Regionalne w Dębicy  podczas sobotniej Nocy Muzeów, która w tym roku odbyła się 16 maja. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć  zarówno wystawy stałe, jak i wystawy czasowe przygotowane specjalnie z myślą o tegorocznej Nocy Muzeów. Jak nietrudno się domyśleć wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszyły się czołgi, wozy bojowe i śmigłowiec na które to eksponaty  tylko tej nocy mogli bezkarnie  się wspinać i zaglądać do ich wnętrza.

muzeum (8)Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów na zwiedzających czekało wiele atrakcji poczynając  od zewnętrznej wystawy Muzeum Regionalnego na której można było zobaczyć  przede wszystkim militaria, przez stałą wystawę „Śladami rodzin Bergerów, Kantorów i Pendereckich” na której została zaprezentowana kultura ziemi dębickiej, po wystawę „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ziemi Dębickiej”. Wśród stałych wystaw zwiedzający mogli podziwiać także wystawę „Historia garnizonu dębickiego” ukazującą  dzieje jednostek wojskowych na terenie Dębicy, od końca XVIII do początków XXI wieku oraz wystawę „Ziemia Dębicka w latach muzeum (5)1939-1944″.

Specjalnie na tegoroczną  Noc Muzeów zostały przygotowane dwie wystawy czasowe: „Dębica w filatelistyce” ukazująca dzieje miasta i jego mieszkańców zaklęte w lokalnych walorach filatelistycznych ( czynna do 3o września br.) oraz Stare Kino – ekspozycja  utrzymana w klimacie lat 50-tych XX wieku.

Odwiedzający w sobotnią noc muzeum mieli okazję także zobaczyć dwie inne wystawy czasowe. Pierwsza z nich to „Bitwa gorlicka na ziemi dębickiej – maj 1915 muzeum (3)r.” charakteryzująca się ciekawą aranżacją, unikatowymi artefaktami oraz wyjątkowymi, oryginalnymi  zdjęciami sprzed stu lat.  Druga z wystaw czasowych nosząca tytuł „Nie wszystek umrę… – cmentarze wojenne Galicji” i również tematycznie jest związana z okresem I wojny światowej. Na wystawie prezentowane są również fotografie pochodzące z początku ubiegłego stulecia. Wystawa czynna  będzie do 31 października br.

Dębiczanie i goście z innych miejscowości bardzo licznie odwiedzili  dębickie muzeum w sobotnią noc.   „Było to dla nas bardzo miłe, ponieważ utwierdziło  nas muzeum (6)w przekonaniu, że trud pracowników naszego muzeum nie idzie na marne, skoro nasze wystawy i nasze pomysły cieszą się tak dużym zainteresowaniem” – mówi Jacek Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Ekspozycje udostępnione w muzeum obejrzały całe rodziny: rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami oraz młodzież. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pracownicy muzeum przeprowadzili konkurs plastyczny dla dzieci i dorosłych pod hasłem „Zaprojektuj znaczek i kartę pocztową Muzeum Regionalnego”. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone i wykorzystane  jako materiały promujące muzeum.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.