Zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP w zakresie lekkiej, szybkostrzelnej broni wsparcia o zasięgu zbliżonym do broni indywidualnej żołnierzy zostanie zaspokojone przez polski przemysł obronny. Zakłady Mechaniczne Tarnów podpisały umowę na dostawę dwustu sztuk granatników RGP-40.
RGP-40 został opracowany z myślą o jednoosobowej obsłudze i szerokiej gamie dostępnej amunicji kalibru 40mm. Ręczny granatnik powtarzalny jest bronią półautomatyczną, zasilaną z bębna obrotowego. W stosunku do granatników jednostrzałowych zapewnia znacznie większą siłę i natężenie ognia. W czasie potrzebnym do opróżnienia bębna strzelec jest w stanie pokryć ogniem nawet 600m2 terenu. Dlatego broń tego typu sprawdza się zwłaszcza w terenie zurbanizowanym, który coraz częściej staje się areną działań wojskowych. Granatnik może wykorzystywać naboje specjalne – dymne, oświetlające z flarą na spadochronie czy obserwacyjne. Szybkostrzelność praktyczna wynosi 12 strz./min. Trwałość granatnika pozwala na oddanie 2 tys. strzałów bez pogorszenia się parametrów broni. Broń prócz celownika optoelektronicznego (kolimatorowego) będzie też wyposażona w zapasowy celownik mechaniczny, mocowany na bocznej szynie.
Przygotowania do skonstruowania RGP-40 trwały od 2007 r. i były związane z projektem finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Broń powstawała we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. W 2010 roku wyprodukowano próbną partię wraz z wyposażeniem i przygotowano dokumentację dla produkcji seryjnej. Założenia były uzgodnione z Wojskiem Polskim. W 2013 Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe, któremu podlega ZMT, dokonało odbioru partii wdrożeniowej pięciu granatników i potwierdziło spełnienie przez nie założeń taktyczno-technicznych. W maju 2015 ogłoszono formalny przetarg na 200 granatników, oraz 6 przekrojów tej broni. Określono, że konstrukcja ma strzelać nabojami 40 mm x 46SR NATO niskiej prędkości wylotowej (40 mm LV, ok. 78 m/s) i zasięgu do 350-400 m oraz amunicją 40 mm x 51SR średniej prędkości wylotowej (40 mm MV, rzędu 120 m/s), o zasięgu 700-800 m.
RGP-40 jest wyposażony w cztery szyny Picatinny, przeznaczone do mocowania dodatkowego wyposażenia. Górna służy mocowaniu przyrządów celowniczych. Dolna mocowaniu połączenia chwytu pionowego i wysuwanego dwójnogu. Celność poprawia kolba umieszczona w osi lufy. Prócz regulowanej długości ma ona także dwa ustawienia kątowe względem osi strzału. Dodajmy, że przetarg na dostawy realizowany był w trybie istotnym dla bezpieczeństwa państwa. Oznacza on zdolność firmy oferującej wyrób do wytwarzania go w kraju. Pierwszych sto granatników ma trafić do armii do końca października bieżącego roku. Pozostałe do końca sierpnia 2017 r.