Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Granatniki rewolwerowe dla Wojska Polskiego

RGP-40_2 (Kopiowanie)Zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP w zakresie lekkiej, szybkostrzelnej broni wsparcia o zasięgu zbliżonym do broni indywidualnej żołnierzy zostanie zaspokojone przez polski przemysł obronny. Zakłady Mechaniczne Tarnów podpisały umowę na dostawę dwustu sztuk granatników RGP-40.
RGP-40 został opracowany z myślą o jednoosobowej obsłudze i szerokiej gamie dostępnej amunicji kalibru 40mm. Ręczny granatnik powtarzalny jest bronią półautomatyczną, zasilaną z bębna obrotowego. W stosunku do granatników jednostrzałowych zapewnia znacznie większą siłę i natężenie ognia. W czasie potrzebnym do opróżnienia bębna strzelec jest w stanie pokryć ogniem nawet 600m2 terenu. Dlatego broń tego typu sprawdza się zwłaszcza w terenie zurbanizowanym, który coraz częściej staje się areną działań wojskowych. Granatnik może wykorzystywać naboje specjalne – dymne, oświetlające z flarą na spadochronie czy obserwacyjne. Szybkostrzelność praktyczna wynosi 12 strz./min. Trwałość granatnika pozwala na oddanie 2 tys. strzałów bez pogorszenia się parametrów broni. Broń prócz celownika optoelektronicznego (kolimatorowego) będzie też wyposażona w zapasowy celownik mechaniczny, mocowany na bocznej szynie.
Przygotowania do skonstruowania RGP-40 trwały od 2007 r. i były związane z projektem finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Broń powstawała we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. W 2010 roku wyprodukowano próbną partię wraz z wyposażeniem i przygotowano dokumentację dla produkcji seryjnej. Założenia były uzgodnione z Wojskiem Polskim. W 2013 Rejonowe Przedstawicielstwo Wojskowe, któremu podlega ZMT, dokonało odbioru partii wdrożeniowej pięciu granatników i potwierdziło spełnienie przez nie założeń taktyczno-technicznych. W maju 2015 ogłoszono formalny przetarg na 200 granatników, oraz 6 przekrojów tej broni. Określono, że konstrukcja ma strzelać nabojami 40 mm x 46SR NATO niskiej prędkości wylotowej (40 mm LV, ok. 78 m/s) i zasięgu do 350-400 m oraz amunicją 40 mm x 51SR średniej prędkości wylotowej (40 mm MV, rzędu 120 m/s), o zasięgu 700-800 m.
RGP-40 jest wyposażony w cztery szyny Picatinny, przeznaczone do mocowania dodatkowego wyposażenia. Górna służy mocowaniu przyrządów celowniczych. Dolna mocowaniu połączenia chwytu pionowego i wysuwanego dwójnogu. Celność poprawia kolba umieszczona w osi lufy. Prócz regulowanej długości ma ona także dwa ustawienia kątowe względem osi strzału. Dodajmy, że przetarg na dostawy realizowany był w trybie istotnym dla bezpieczeństwa państwa. Oznacza on zdolność firmy oferującej wyrób do wytwarzania go w kraju. Pierwszych sto granatników ma trafić do armii do końca października bieżącego roku. Pozostałe do końca sierpnia 2017 r.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.