Zbliżające się Święta Wielkanocne są bardzo mocno wpisane w kulturę ludową. Wiele związanych z nimi zwyczajów i obrzędów przetrwało do dzisiaj jednak ich znaczenie znane jest coraz węższej grupie. Inne z kolei zostały już niemal całkowicie zapomniane.
Muzeum Regionalne w Dębicy zaprasza dzieci i młodzież szkolną na warsztaty podczas których nie tylko będą miały okazję do rozwoju artystycznego ale przede wszystkim zapoznają się z polską tradycją wielkanocną, rozpoznając znane zwyczaje a także odkrywając te zupełnie sobie nie znane.
Proponowane tematy:
1. Wielkanocny gaik
Gaik wielkanocny, czyli drzewko bądź gałąź pięknie przybrana wstążkami, kwiatami, wydmuszkami i dzwonkami, dzieci i młodzież nosiły od domu do domu w Wielkanocny Poniedziałek z życzeniami i piosenkami, jednocześnie prosząc o datki.
Uczestnicy warsztatów wykonują dekoracje i wspólnie ozdabiają wielkanocny gaik.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
2. Na Kwietną Niedzielę
Tradycja święcenia przyozdobionych gałązek, tzw. palm wielkanocnych w Niedzielę Palmowej (zwaną też Kwietną) praktykuje się dopiero od XI wieku. Mnogość form jakie przyjmują ugruntowana jest tradycją regionu. Uczestnicy warsztatów poznają bogactwo symboliki palm związane z wierzeniami w ich magiczną moc a w części praktycznej sami wykonają i ozdobią własne palmy wielkanocne.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
3. Stworek-podarek
Według ludowych wierzeń niektórych regionów noc z Niedzieli na Poniedziałek Wielkanocny jest niebezpieczną porą ponieważ domostwa mogą wówczas nawiedzić przeróżne czorty, stwory i potwory. Aby odegnać je i powstrzymać przed psotami i szkodzeniem uczestnicy warsztatów wykonają, wzorem swoich przodków, koszyczki wielkanocnych darów.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ
4. Easter bonnet
Co kraj to obyczaj, dlatego też zwyczaje wielkanocne w różnych krajach bardzo się od siebie różnią. Warsztaty mają zapoznać uczestników z tradycjami innych państw związanymi ze Świętami Wielkanocnymi. W części praktycznej tworzone będą Easter bonnet, czyli amerykańskie kapelusze wielkanocne.
CENA WARSZTATU : 4 ZŁ
Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
Czas jednego warsztatu waha się w granicach 1,5 – 2 godz. (w zależności od tematu i grupy wiekowej uczestników).
Warsztaty muzealne w Muzeum Regionalnym w Dębicy prowadzi pani Barbara Ciura.
Kontakt : tel. 014 683-74-28,
Lokalizacja : ul. Ratuszowa 4, 39-200 Dębica, e-mail : sekretariat@muzeumwdebicy.pl
Godziny otwarcia w tygodniu : poniedziałek – NIECZYNNE
wtorek-piątek : 8:00 – 15:30