Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Bezpieczny rok Firmy Oponiarskiej Dębica

tc-okT.C. Dębica S.A. świętuje jubileusz – 365 dni bez wypadku przy pracy. Jedna z największych firm na Podkarpaciu po raz kolejny udowadnia, że jest nie tylko wiodącym na polskim rynku producentem opon, ale także bezpiecznym i przyjaznym pracodawcą.
T.C. Dębica od lat wprowadza najlepsze praktyki w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Rygorystyczne procedury i wymagania BHP są jednym z kluczowych czynników, które zostały wdrożone, aby umożliwić realizację założonego celu, czyli całkowicie wyeliminować sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu pracowników. Służą temu między innymi takie działania jak zmiana parku maszynowego, regularne uświadamianie zatrudnionych w fabryce osób o potencjalnych zagrożeniach oraz specjalistyczne szkolenia, przypominające o konieczności zachowania szczególnej uwagi podczas wykonywanej pracy.
Istotnym elementem wpływającym na poprawę bezpieczeństwa jest system zbierania i analiz zdarzeń okołowypadkowych (tzw. Near Miss), który już na etapie występowania sytuacji niebezpiecznych, pozwala skutecznie wykluczyć je z codziennej pracy. Ponadto Firma Oponiarska Dębica S.A. systematycznie prowadzi różnego rodzaju kampanie edukacyjne jak np. „Blokowanie niebezpiecznej energii ratuje życie”, czy zorganizowana w listopadzie ubiegłego roku akcja „Chroń swoje ręce”.
„Bezpieczeństwo zatrudnionych osób jest dla nas priorytetem i najważniejszą wartością. Chcemy żeby wszyscy pracownicy każdego dnia mogli bezpiecznie wrócić do domu, dlatego tak ważne jest dla nas angażowanie całego zespołu w budowanie kultury bezpieczeństwa pracy. Jest to szczególnie duże wyzwanie, gdy na terenie zakładu pracuje blisko 4,5 tysiąca osób – zatrudnianych zarówno przez nas, jak i firmy zewnętrzne, dlatego 365 dni bez wypadku to doskonały dowód na skuteczność podejmowanych przez nas działań” – powiedział Stanisław Cieszkowski, prezes Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.
T.C. Dębica nieustannie angażuje się w działania promujące bezpieczne i odpowiedzialne zachowania, nie tylko w kontekście zawodowym, ale także w życiu prywatnym. Firma organizuje liczne projekty i konkursy adresowane nie tylko do swoich pracowników (np. akcja zwracania uwagi na niebezpieczne zachowania współpracowników „Dbam o Siebie, Dbam o Ciebie”), ale też ich rodzin i dzieci (np. projekty: „Mamo, tato pracuj bezpiecznie!”, „Mamo, tato wróć bezpiecznie do domu”, „Luty miesiącem bezpieczeństwa na drodze”).
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.