Previous
Next
Previous
Next

Msza święta na Kasprowym Wierchu

PKL_msza na Kasprowym_zdjęcie24 kwietnia miłośnicy gór oraz wielkie osobowości Zakopanego i Podhala ponownie spotkają się na szczycie Kasprowego Wierchu, by wziąć udział w wyjątkowej mszy świętej.

Spotkania połączone z nabożeństwem, w ostatnią niedzielę kwietnia, odbywają się w ośrodku Polskich Kolei Linowych na Kasprowym Wierchu od 9 lat. Są okazją do wspólnej modlitwy oraz dzielenia się wspomnieniami o ludziach zasłużonych dla Podhala. Tegoroczna msza odbędzie się w najbliższą niedzielę – 24 kwietnia o godz. 13:00.

Początek tradycji wiosennych spotkań na szczycie Kasprowego Wierchu dały więzy przyjaźni, jakie przez lata wytworzyła grupa polskich narciarzy związanych z tą Świętą Górą. Miejscem nawiązywania relacji była kolejka, która od 80 lat wywozi turystów w samo serce Tatr.

– Idea corocznych nabożeństw na szczycie Kasprowego Wierchu celebrowanych pod hasłem „Bliżej nieba, bliżej siebie” zapoczątkowana została przez Rafała Sonika, inicjatora wielu działań związanych z upamiętnianiem historii i teraźniejszości Kasprowego Wierchu. Spotkania pozwalają nam pielęgnować pamięć o ludziach najbardziej związanych z górami – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu Polskich Kolei Linowych.

Uczestnikom spotkań zasłużonym dla Podhala i gór wręczane są fragmenty liny, która została zachowana po remoncie kolejki. Lina jest symbolem więzi, jaka łączy ludzi Tatr.
W poprzednich latach jej fragment otrzymali m.in. mistrz w skokach narciarskich Kamil Stoch, wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński, polska narciarka i olimpijka Barbara Grocholska-Kurkowiak oraz długoletni dyrektor Polskich Kolei Linowych Ryszard Antoszyk.
 

W tym roku podczas spotkania odbędzie się również projekcja filmu „Nasz Kasprowy”, pokazującego historię kolei na Kasprowy Wierch, która w tym roku obchodzi 80-lecie. Atrakcją będzie również występ regionalnego zespołu „Regle”.

Polskie Koleje Linowe to zakopiańska firma – największy w Polsce operator kolei górskich z 80-letnią tradycją, działający w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica, Góra Żar). Priorytetem PKL jest rozwój i podnoszenie jakości usług dla narciarzy i turystów. Firma zadeklarowała i planuje przeprowadzenie m.in. wielomilionowych inwestycji na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. PKL są największym prywatnym pracodawcą na Podhalu,

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.