Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Penderecki przez dziurkę od klucza” – spektakl w Lusławicach – ZDJĘCIA

DSC00014Przy pełnej sali koncertowej, z udziałem Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich oraz ich rodzin 8 kwietnia br. w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się spektakl biograficzny – bajka muzyczna „Penderecki przez dziurkę od klucza” autorstwa Renaty Żabickiej i Jadwigi Kani. Do Lusławic na to muzyczne wydarzenie przyjechało z Dębicy kilkaset osób, które razem z mistrzem Pendereckim i jego rodziną obejrzało spektakl w którym wystąpiło 107 uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Dębicy oraz przedszkola i szkoły Weldon oraz nauczyciele. Dębiczanie spektakl będą mieli okazję zobaczyć także w Dębicy 15 kwietnia w DK Mors.

Stworzenie bajki muzycznej „Penderecki przez dziurkę od klucza” nad którą patronat objął Krzysztof Penderecki zajęło autorkom Jadwidze Kani i Renacie Żabickiej blisko rok. W spektaklu za zgodą Krzysztofa Pendereckiego wykorzystane zostały bardzo różnorodne utwory kompozytora m.in. stworzone w latach sześćdziesiątych do filmów animowanych dla dzieci nagrywanych przez Eksperymentalne Studio Polskiego Radia.
„Spektakl składa się z 14 scen przedstawiających wybrane momenty i wydarzenia z życia kompozytora od chwili narodzin przez pierwsze sukcesy, po czasy współczesne aż po otwarcie Centrum Muzyki jego imienia w Lusławicach. Muzyka mistrza pełni w spektaklu rolę pierwszoplanową. Młodzi ludzie mają okazję nie tylko poznać fakty z życia kompozytora ale także obcować z niezwykle różnorodną i fascynującą muzyką tego twórcy” – mówiła przed rozpoczęciem spektaklu a w Centrum Muzyki Agata Żmuda, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Weldon Kids, koordynator projektu „Penderecki przez dziurkę od klucza”.
Wystawienie tego spektaklu okazało się ogromnym przedsięwzięciem w które zaangażowanych było blisko 200 osób. Intensywnie, przez 30 dni trwały próby spektaklu. „Dzieci z wielkim zaangażowaniem pod okiem i przy wsparciu rodziców uczyły się ról. Pomoc rodziców w przygotowanie tego spektaklu była nieoceniona ” – mówi Renata Żabicka.
Nad przygotowaniem spektaklu pracowało kilkadziesiąt osób. W gronie tym znaleźli się m.in. Agnieszka Osak (scenografia), Jadwiga Kania (opracowanie muzyczne), Renata Żabicka i Beata Parkosz (choreografia), Jolanta Lula (reżyseria), Ewelina Pietruszewska, Agata Dziedzic i Anna Chęciek (kostiumy), Piotr Czerny (reżyseria dźwięku), Agata Żmuda (koordynator projektu), Państwowa Szkoła Muzyczna (współorganizator projektu)
Podczas spektaklu widz przeniósł się najpierw do Dębicy lat 30 i 40 – stych i zobaczył sceny z życia przyszłego kompozytora: spacery po lesie z dziadkiem Bergerem, który był dyrektorem banku w Dębicy, jego pierwsze kontakty z muzyką i instrumentami oraz obrazki z życia miasta: handel na dębickim Rynku, Żydów sprzedających różne towary, tragiczne czasy II wojny światowej w Dębicy. W kolejnych scenach pokazana została Dębica z okresu powojennego, lat 50 i 60 i rozwój talentu muzycznego Krzysztofa Pendereckiego, jego wyjazd z Dębicy, podróże, poznanie nad Morzem Bałtyckiem Elżbiety Soleckiej, która kilka lat później została jego żoną. Kolejne sceny ukazują rozwój kariery muzycznej kompozytora, jego podróże po świecie, zainteresowania, nadanie jego imienia planetoidzie, aż po budowę Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach.
Trwający ponad godzinę spektakl został nagrodzony gromkimi brawami przez dębicką publiczność. Wzruszenia nie krył sam Krzysztof Penderecki, który razem z żoną Elżbietą na scenie dziękował wszystkim małym artystom za piękne przedstawienie.
„Chciałem serdecznie podziękować. Czuję się bardzo wzruszony. Przeniosło mnie to do prawie 80 lat wstecz i widziałem, że moja małżonka tak ukradkiem wyciąga chusteczki. Było to dla nas obojga wielkie przeżycie za które bardzo i serdecznie dziękuję realizatorom ale przede wszystkim dzieciom”.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.