Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Nowe media – zagrożenie czy szansa dla współczesnej rodziny?” – sympozjum – 8 kwietnia 2016

DSC002868 kwietnia w podziemiach kościoła klasztornego przy ul. Krakowskiej 15 w Dębicy odbyła się konferencja „Nowe media – zagrożenie czy szansa dla współczesnej rodziny?” której tematem były zagrożenia  związane z  niewłaściwym wykorzystaniem internetu przez dzieci i nastolatków. Wykłady które wygłosili m.in. pracownicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w piątkowe popołudnie wysłuchało blisko 100 osób. 

Pornografia w internecie, uzależnienie nastolatków od smartfonów, tabletów oraz gier komputerowych, to niektóre z zagadnień które  poruszone zostały  podczas piątego już sympozjum zorganizowanego przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich, Parafię Matki Bożej Anielskiej, Stowarzyszenie Dobroć, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Powiat Dębicki, Miasto Dębica oraz Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy.
Szczególnie interesujący i trafiający do wyobraźni słuchaczy był drugi w kolejności wykład wygłoszony przez dr Dorotę Bis z KUL-u pt. „Tablety i smartfony – kiedy sprzymierzeńcy, a kiedy wrogowie wychowania?”. Ilustrujące go przykłady zachowań dzieci i rodziców w kontakcie z urządzeniami elektronicznymi takimi jak tablet, smartfon czy komputer i eksperymenty przeprowadzane w zakresie kontaktu z tymi urządzeniami niejednokrotnie zaskakiwały słuchaczy.  „W jednej z rodzin przeprowadzono eksperyment polegający na zrezygnowaniu przez miesiąc ze wszystkich urządzeń elektronicznych typu telewizor, tablet, komórka i telefon. Proszę zgadnąć kto nie wytrzymał eksperymentu ? Ojciec rodziny – bo nie mógł oglądać meczy piłkarskich” – mówiła dr Dorota Bis.

W sympozjum podczas którego wygłoszony został także wykład  przez ks. prof. dr hab. Andrzeja Kicińskiego „Rodzice i wychowawcy wobec zagrożeń w globalnej sieci”  i przeprowadzona przez s. dr hab. Loyolę Opielę dyskusja pod hasłem „Jak z przeszkody uczynić szansę? – rola rodziców i wychowawców w wykorzystaniu mediów dla dobra dzieci i rodzinz udziałem  dr Doroty Bis i ks. prof. dr hab. Andrzeja Kicińskiego udział wzięło blisko 100 osób z terenu Dębicy i powiatu dębickiego w gronie których znalazły się m.in. Siostry Służebniczki, burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, zastępca burmistrza Wojciech Iwasieczko, starosta Andrzej Reguła, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego Barbara Pelczar – Białek . Sympozjum otworzył i zapowiadał poszczególne wykłady Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Koordynatorem projektu był Maciej Małozięć, dyrektor Centrum Edukacji Kana w Dębicy.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.