Previous
Next
Previous
Next

W hołdzie papieżowi

DSC_0671„Ponad 200 kilometrów przepłynęli uczestnicy „II Memoriału Pływackiego im. Jana Pawła II w XI Rocznicę Jego Śmierci” w Kompleksie Basenów „NEMO”
w Pustkowie-Osiedlu, oddając hołd Papieżowi”.
W minioną sobotę 2 kwietnia 2016r. obchodziliśmy jedenastą rocznicę śmierci Papieża Polaka. Z tej okazji Gmina Dębica, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica we współpracy z Firmą Sparta-Mielec, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Starostwem Powiatowym w Dębicy, Ratownictwem Wodnym Rzeczpospolitej oddział Mielec, Klubem Sportowym „Chemik” Pustków, Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Stobiernej, Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy oraz Parafią św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu zorganizowali ku czci Jana Pawła II „II Memoriał Pływacki im. Jana Pawła II w XI Rocznicę Śmierci”, który odbył się na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu. Po raz drugi na terenie Gminy Dębica można było uczestniczyć w takiej formie upamiętnienia życia i pontyfikatu Jana Pawła II.
II Memoriał rozpoczął się punktualnie o godzinie 1501. Po kilku słowach wstępu Dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica – Pana Marcina Ciszka, nastąpiło symboliczne zapalenie świeczek tworzących napis JP II przez Wójta Gminy Dębica – Pana Stanisława Rokosza, Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica – Pana Krzysztofa Lipczyńskiego, Księdza Proboszcza parafii św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu – ks.Romana Woźnego, Przewodniczącego Rady Powiatu Dębickiego – Pana Mateusza Smołę oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dębica – Pana Piotra Żyburę, Burmistrza Miasta Dębica – Pana Mariusza Szewczyka, Dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica – Pana Marcina Ciszka, Prezesa Podkarpackiego Okręgowego Związku Pływackiego w Rzeszowie – Pana Roberta Wieczorka, Prezesa Podkarpackiego oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczypospolitej – Pana Rafała Cholewę oraz młodzież znaku Jana Pawła II „JPII”, po którym wystartowała pierwsza sztafeta składająca się z uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy w składzie: Kinga Helowicz, Jagoda Żurek, Katarzyna Żurawska oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stobiernej w składzie: Krystian Swiątek, Bartosz Mormol, Martyna Chmiel.
Swój wkład w pokonanie dystansu – 26 516 metrów w sztafecie złożonej z przedstawicieli Gminy Dębica włożyli między innymi: Wójt Gminy Dębica – Stanisław Rokosz, Zastępca Wójta Gminy Dębica – Marek Mikrut, Przedstawiciel Urzędu Gminy Dębica – Alan Kuczek, Radny Gminy Dębica – Grzegorz Pietrzyk, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Piotr Mączka oraz Dyrektor Gminnego Zakładu Komunalnego Spółka z o.o.
w Brzeźnicy a zarazem Prezes Klubu Sportowego „Chemik” Pustków – Rafał Polański.
W trzeciej sztafecie wystartowali przedstawiciele instytucji powiatu dębickiego tj.: Przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy – Wiktor Porada, Przedstawiciel Policji – Lucjan Zima, Dyrektor Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Zamówień Publicznych Powiatu Dębickiego oraz członek Ruchu Integracji Społecznej – Piotr Król, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego oraz członek Ruchu Integracji Społecznej – Mateusz Smoła, Burmistrz Miasta Dębica – Mariusz Szewczyk oraz Przedstawiciel Ratowników Rzeczpospolitej – Robert Stela.
Podczas gdy pierwsi uczestnicy Memoriału pokonywali kolejne metry o godzinie 16:00 z Dębickiego Rynku wyruszyła sztafeta biegaczy, złożona z przedstawicieli dębickiego Klubu Biegaczy „Maratończyk”, która około godziny 17:30 dotarła do Kompleksu Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu, przebiegając ponad 24 km.
Dodatkowo dla uczestników Memoriału na balkonie krytej pływalni przygotowano wystawę poświęconą życiu i pontyfikatowi Papieża Polaka, którą przygotowali uczniowie i grono pedagogiczne Zespołu Szkół w Brzeźnicy i Stobiernej, których patronem jest Jan Paweł II, ponadto podczas trwania Memoriału odbyła się ekranizacja filmu „Karol – człowiek, który został papieżem” w reżyserii Giacomo Battiato.
26 516 metrów – skąd te liczby? Ma to ścisły związek z czasem trwania pontyfikatu Jana Pawła II, który trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. W tym szczególnym dniu każdy przepłynięty metr był ważny.
Wyzwaniem dla tegorocznych uczestników II Memoriału, było również pobicie ubiegłorocznego rekordu, który wynosił 110 km 650 metrów co dało łącznie 4 426 długości basenu. Jak się później okazało dzięki bardzo dużej liczbie uczestników pobicie zeszłorocznego rekordu okazało się bardzo proste.
O godzinie 21.37 wszyscy zgromadzeni uczestnicy Memoriału uczcili śmierć Papieża minutą ciszy oraz odśpiewaniem „Barki” przez Norberta Jedlińskiego mieszkańca Gminy Dębica.
Pomysł spotkał się z dużą aprobatą wśród mieszkańców Gminy Dębica, Powiatu Dębickiego oraz Powiatu Mieleckiego oraz okolicznych miejscowości, którzy w różnym wieku od kilku do kilkudziesięciu lat, licznie przybyli by uczcić pamięć o Papieżu. Był to czas, w którym spotkało się kilka pokoleń, czas, który można było poświęcić zarówno na pływanie jak i rozmowę o naszych przeżyciach.
W „II Memoriale Pływackim im. Jana Pawła II w XI Rocznicę Śmierci, wzięło udział 967 osób, które zdecydowały się oddać hołd Papieżowi pokonując 201 km 750m co dało 8070 długości basenu.
Nie zabrakło również licznej widowni liczącej ponad 400 osób, która przyglądała się zmaganiom w pokonywaniu kolejnych metrów. Nieoceniona była praca dzieci z Klubu Sportowego „Chemik” Pustków oraz Zespołu Szkół w Brzeźnicy, które skrupulatnie liczyły pokonywane długości basenu.
Słowa uznania należą się współorganizatorom Firmie Sparta-Mielec Panu Rafałowi Cholewie oraz Robertowi Wieczorkowi, którzy wraz z ratownikami czuwali nad zdrowiem
i bezpieczeństwem uczestników.
Każdy z uczestników II Memoriału otrzymał pamiątkowy certyfikat, obrazek św. Jana Pawła II, a dla najwytrwalszych pływaków przygotowano pamiątkowe monety oraz medale okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II. Ponadto na każdego uczestnika czekały papieskie kremówki ufundowane przez Cukiernię Janusz i Emil Wiktor z Dębicy, które dodatkowo umilały czas podczas trwania Memoriału.
W tym miejscu szczególnie chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom:
1.Firmie Benefit Systems SA z Warszawy
2.Firmie LERG S.A z Pustkowa – Osiedla
3.Firmie OLIMP Laboratories z Nagawczyny
4.Cukierni Janusz i Emil WIKTOR z Dębicy
5.Firmie Kronospan z Pustkowa-Osiedla
Dzięki którym mogliśmy zapewnić uczestnikom wiele ciekawych pamiątek związanych z uczestnictwem w II Memoriale. Dziękujemy.
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.