Prawie 90 tys. złotych kosztować będą prace rekonstrukcyjno-odtworzeniowe na cmentarzach wojennych w Łękach Górnych, Słotowej oraz w Pilźnie. Gmina Pilzno pozyskała na ten cel dofinasowanie w wysokości 60 tys. zł z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz dotację celową 30 tys. zł z budżetu wojewody podkarpackiego.
Roboty wykona Firma Remontowo-Budowlana Halina Ciszek z Koszyc Wielkich na podstawie dokumentacji historyczno-odtworzeniowej opracowanej przez Izabelę Chlost i Jerzego J. P. Drogomira. Prace obejmą remont betonowych nagrobków wraz z odtworzeniem tablic nagrobnych, remont pomnika centralnego, remont żeliwnych krzyży. Na cmentarzu w Słotowej zaplanowano odtworzenie betonowego ogrodzenia, które było tam pierwotnie. Z kolei na cmentarzu w Łękach Najbardziej kosztowne prace wykonane zostaną na cmentarzu w Pilźnie, który jest największą nekropolia wojenną na terenie gminy. W związku z tym, że uległ on poważnemu zniszczeniu, wymaga kompleksowego remontu, wymagającego bardzo dużych nakładów finansowych. W efekcie w tym roku zaplanowano jeden etap remontu, który polegał będzie na oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków i konserwacji pomnika centralnego (kamiennego obelisku) oraz kamiennego muru w tle za nim.
Wszystkie remontowane cmentarze są obiektami zabytkowymi, podlegającymi szczególnej ochronie. Należą do wielkiego zespołu zachodnio galicyjskich cmentarzy wojennych, w którego skład wchodzi ponad 400 obiektów. Pretendują one do wpisania jako zespół na listę obiektów dziedzictwa kulturowego, stanowiąc trwałą pamiątkę ważnych wydarzeń nie tylko w skali kraju, ale także w wymiarze europejskim. Wszystkie zaplanowane prace rewitalizacyjne mają przywrócić stan tych obiektów z około 1918 roku.